پادویش

تکنولوژی در ساختمان های بروز در تهران

تکنولوژی در ساختمان های بروز در تهران

امروزه پیشرفت تکنولوژِی به گونه ای گسترش یافته که هر آنچه انسان با آن در تعامل است به نوعی تکنولوژی راهی برای ورود به آن پیدا کرده و به گونه ای سعی در مکانیزه کردن آن فرایند دارد و برای این کار رقابت سختی در پیش است و باعث شده که بسیاری از امکانات رفاهی یک ساختمان بصورت هوشمند و مکانیزه مدیریت شود . در این مطلب به بررسی تکنولوژِی در ساختمان های بروز در تهران میپردازیم و بررسی مینماییم که امروزه یک ساختمان مدرن تا چه حد میتواند هوشمند بوده و از امکانات روز بهره ببرد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید .

چند تکنولوژی جدید در ساختمان سازی

هوشمند سازی یک ساختمان تنها در مراحل نهایی و برای مصرف کننده پیشرفت نداشته بلکه در ساخت و ساز نیست ابتکارهای جدیدی بوجود آمده که میتواند باعث تحولی در روند ساخت یک ساختمان شود . به عنوان نمونه از همان ابتدای ماکت سازی یک ساختمان که میتوان آنرا پس از طراحی با پرینتر 3 بعدی چاپ کرد تا تورهای واقعیت مجازی که برای معرفی ساختمان و واحدها استفاده میشود و میتوان از آن به جای بازدید حضوری استفاده نمود . در مراحل بعدی استفاده از بیوبتن ها که در واقع بتن خود ترمیم شونده نیز نامیده میشود تا آجرهای هوشمند که بر اساس شرایط آب و هوایی فرم خود را تغییر میدهند در روند ساخت یک ساختمان یک تحول بزرگی را ایجاد مینماید .

در ساختمان های بروز در تهران بیشتر تمرکز برای مدرن سازی بر روی سیستم BIM یا Building Management System است که تمامی اطلاعات مربوط به ساختمان از قبیل روشنایی ، سیستم تهویه ، تردد ، دوربین و دیگر موارد را جمع آوری کرده در قالب مونیتور یا اپلیکیشن قابل روئیت و مدیریت خواهد کرد . این سیستم در حال حاضر یکی از الزامات در برج های میباشد و پروژه فرتاک و دیگر پروژه هایی که بصورت برج ساخته میشوند حتما ازاین سیستم استفاده خواهند کرد .

تکنولوژی در ساختمان های بروز در تهران

مدیریت هوشمند ساختمان

یکی از مواردی که حتی اگر نیاز به اتوماسیون نداشته باشد در قالب گروه های چت در اپلیکیشن های پیام رسان نیز قابل انجام است مدیریت اعلانات ، شارژ و اخبار ساختمان است که البته در حال حاضر برای هوشمند کردن آن اتوماسیون هایی طراحی شده که هر شخص از طریق اینترنت میتواند پرداختی و بدهی های خود را مشاهده نماید و هزینه های جاری ساختمان از طریق آن اپلیکیشن یا اتوماسیون توسط مدیر ساختمان به مالکان اعلام خواهد شد . این روش جایگزینی برای نصب کاغذ و اعلامیه بر روی دیوار و آسانسور است که به شکل هوشمند و توسعه یافته انجام میپذیرد .

توجه داشته باشید که برای برج هایی با تعداد واحد های بالا راهی جز این گزینه وجود ندارد و در واقع نمیتوان حساب و کتاب ها را روی دفتر انجام داده و به هر کس شرایط پرداختی هایش را گزارش داد و یکی از ملزومات برای برج ها و یا ساختمانهایی با تعداد واحدهای زیاد همین روش است که یکی از ملزومات است . پروژه دیپلمات و دیگر پروژه هایی که با تعداد واحد زیاد ساخته میشوند میبایست از این روند برای مدیریت ساختمان استفاده نمایند تا هم در تعداد پرسنل مدیریت صرفه جویی شده و هم در هزینه ها بتوان صرفه جویی انجام داد .

بروز بودن امکانات ساختمان

بروز بودن امکانات ساختمان در حال حاضر یکی از مواردی است که میتواند در بروز ماندن ساختمان در آینده تاثیر زیادی داشته باشد . به عنوان مثال اگر ساختمانی در منطقه یک تهران در پانزده سال پیش ساخته شده باشد و در آن زمان داشتن مشاعات آبی مانند استخر ، سونا و جکوزی به عنوان یکی از امکاناتی که اگر هم فاقد آن بوده جزو نقاط ضعف به حساب نمی آمده و در واقع از لحاظ ویژگی از معمول ساختمانهای آن دوران بروز تر بوده است در حال حاضر نداشتن این ویژگی یک نقطه ضعف به حساب می آید ولیکن آن ساختمان با داشتن آن میتواند با گذشت پانزده سال هنوز بروز بوده و یا به علت نداشتن این ویژگی افت قیمتی نداشته باشد .

تکنولوژی در ساختمان های بروز در تهران

حال اگر بخواهیم در مورد تکنولوژی های جدید قابل استفاده در ساختمانها صحبت کنیم شاید در حال حاضر داشتن بسیاری از امکاناتی که نامبردیم غیر ضرور و غیر معمول باشد اما به زودی با فراگیر شدن آن تمامی این ویژگی ها تبدیل به الزامات برای یک ساختمان یا برج خواهد شد در نتیجه اگر قصد این را دارید که خانه ای خریداری کنید و سالها در آن سکونت داشته باشید بهتر است ساختمانی را انتخاب نمایید که از لحاظ ویژگی و امکانات در سطح بروزی قرار داشته باشد . البته اینکه تا چه حد بروز باشد قطعا باعث افزایش قیمت آن خواهد شد و این انتخاب شماست که تصمیم بگیرید آیا آینده نگری برای سرمایه گذاری خود خواهید داشت یا خیر و یا حتی بودجه ای که دارید به خرید چنین واحدی میرسد یا خیر .

کلام آخر

با تغییر وتحولاتی که امروزه شاهد آن هستیم شکل امکانات یک ساختمان نیز تغییر کرده است و اگر داشتن سالن بدنسازی ، مشاعات آبی ، سالن اجتماعات امروزه تبدیل به یکی از الزامات برج های متوسط مانند پروژه هما پارسه میباشد ولیکن هوشمند سازی و تکنولوژِی های بروز هنوز بصورت معمول در ساختمان و برج ها استفاده نمیشود اما همانند مثالی که در مورد ساختمانی که در پانزده سال پیش ساخته شده برایتان آوردیم اگر به دنبال خرید یک واحد آپارتمان برای سکونت طولانی مدت خود هستید بد نیست که نگاهی به ویژگی های جدیدی که معرفی میشود داشته باشید به شرطی که قیمت واحد بصورت غیر معقولی بالاتر نباشد .

همچنین توجه داشته باشید داشتن هر امکاناتی هزینه بر است و این گزینه از داشتن امکاناتی بر پایه تکنولوژی نیز مستثنی نیست و حتی اینگونه امکانات نیز نیاز به سرویس نگهداری و یا بروز رسانی قطعات و یا پشتیبانی نرم افزاری آن در گذر زمان دارند و حتی ممکن است وجود برخی از آنها در آینده برای شما هزینه های جاری و ماهانه بصورت ثابت داشته باشد در نتیجه این گزینه را در نظر بگیرید و بدانید که امروزه مشاعات آبی به عنوان پر هزینه ترین امکانات واقع در یک ساختمان شناخته میشود و همینطور میتواند ویژگی های جدید وهوشمند جدیدی که از آن استفاده مینمایید این هزینه را بصورت ماهانه برای شما داشته باشد پس در نتیجه گزینه هایی را انتخاب نمایید که از نظر کارایی واقعا به نیازهای شما نزدیک باشد . در این مطلب به بررسی تکنولوژی در ساختمان های بروز در تهران پرداختیم و در مطالب آتی بصورت جزئی به بررسی امکاناتی بر پایه تکنولوژی که در ساختمان های مطرح دنیا وجود دارند خواهیم پرداخت .

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : تکنولوژی در ساختمان های بروز در تهران

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *