آنتی ویروس پادویش

بررسی تفاوت‌های سری سرورهای پلاس اچ پی و نسل 11

تفاوت سرور ها

سرورهای اچ‌پی به واسطه تنوع‌پذیری و قابلیت‌های سطح بالایی که ارائه می‌دهند مورد توجه شرکت‌ها قرار دارند. با این‌حال، برخی از سرورها نسبت به نمونه‌های مشابه قابلیت‌های کاربردی سطح بالاتری دارند که باعث شده به محصول قدرتمند و منحصر به فرد تبدیل شوند. در این مقاله قصد داریم برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های این نسل‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی سرورهای GEN10 Plus

سرور Gen10 Plus پنج ویژگی شاخص در مقایسه با اسلاف خود دارد که باعث شده به محصولی قدرتمند در این زمینه تبدیل شود. اولین مورد پشتیبانی از نسل سوم پردازنده‌های Intel Xeon Scalable است که 40 هسته پردازشی برای انجام محاسبات در اختیار سرور قرار می‌دهند. به بیان دقیق‌تر، اگر شما دو پردازنده نسل سوم را روی سرور نصب کنید در عمل به 80 هسته پردازشی دسترسی خواهید داشت. مورد بعدی پشتیبانی از کنترلرهای HPE Smart Array Trimodal (NVMe/SAS/SATA) است که انعطاف‌پذیری بالایی در انتخاب دیسک‌ها ارائه می‌کنند. از این‌رو کارشناسان شبکه می‌توانند متناسب با نیازها و بودجه‌ای که در اختیار دارند دیسک‌های موردنظر را انتخاب کنند.

پشتیبانی از نسل چهارم اسلات‌های PCIe که پهنای باند و سرعت بیشتری نسبت به نسل قبل ارائه می‌دهند را به همراه پشتیبانی از کارت شبکه‌های OCP 3.0 را باید از دیگر برگ‌های برنده این سرورها توصیف کنیم. با توجه به ویژگی‌های سخت‌افزاری سطح بالایی که اچ‌پی روی این سرور قرار داده است باید بگوییم که Gen10 Plus با هدف پاسخ‌گویی به بارهای کاری سنگین به بازار عرضه شده است، اما در مقایسه با نسل قبل‌تر از خود یک برگ برنده بزرگ دارد که پیاده‌سازی هوش پایه (foundational intelligence) است. این ویژگی هوش‌محور با ارزیابی دقیق فعالیت‌های انجام شده روی سرور، بینش دقیقی در ارتباط با بارهای کارها، میزان مصرف انرژی و غیره در اختیار سرپرستان شبکه قرار می‌دهد.

همچنین، با ارائه گزارش دقیقی در ارتباط با وضعیت استفاده از منابع، راه‌حل‌هایی را به منظور افزایش بهره‌وری سرور ارائه می‌کند تا کلاینت‌ها بدون مشکل به منابع اشتراکی موردنیاز خود دسترسی داشته باشند. این سرور شاسی‌های مختلف 8SFF (SAS/SATA)، 24SFF bay (SAS/SATA)،8LFF و 12LFF به بازار عرضه شده است تا شرکت‌ها متناسب با نوع فعالیت تجاری گزینه موردنظر را خریداری کنند. سرور dl380 gen10 plus مجهز به 32 اسلات حافظه اصلی است که توانایی پشتیبانی از 8 ترابایت حافظه DDR4 با باس 3200 مگاهرتز را دارند، در حالی که سرورهای نسل دوم اچ‌پی به طور معمول از حافظه‌های 2933 مگاهرتز پشتیبانی می‌کنند.

تفاوت سرور ها

برای آن‌که بتوانید از 32 اسلات حافظه این سرور در قالب ماژول‌های 256 گیگابایتی استفاده کنید باید از هر دو سوکت پردازنده استفاده کنید، زیرا هر پردازنده توانایی پشتیبانی از 16 اسلات رم را دارد. یکی از مزایای شاخص این سرور توانایی پشتیبانی از حافظه‌هایHPE DDR4 SmartMemory و حافظه‌های پایدار اینتل آپتین است که البته قیمت بالایی در مقایسه با رم‌های عادی دارند. همچنین، نکته مهمی که باید در ارتباط با حافظه‌ها به آن اشاره داشته باشیم این است که اگر از حافظه‌های LRDIMM استفاده کنید حداکثر به 8 ترابایت حافظه اصلی دسترسی دارید، در صورتی که از حافظه‌های RDIMM استفاده کنید حداکثر به 2 ترابایت حافظه در قالب 32 ماژول 64 گیگابایتی دسترسی خواهید داشت.

در بحث فضای ذخیره‌سازی نیز سرور فوق از حافظه‌‌های NVMe پشتیبانی می‌کند که عملکرد سرور را به شکل قابل توجهی بهبود می‌بخشند، هرچند امکان استفاده از رسانه‌های ذخیره‌سازی سنتی هارد دیسک و حافظه‌های حالت جامد SFF و LFF نیز روی آن وجود دارد. به طور مثال اگر از هارد دیسک‌های SAS HDD از نوع SFF استفاده کنید به ظرفیتی معادل 550 ترابایت دسترسی خواهید داشت، در حالی که در صورت استفاده از دیسک‌های LFF SATA HDD این رقم بسته به نوع پیکربندی به 349 ترابایت می‌رسد. همچنین، اگر مشکلی مالی نداشته باشید در صورت استفاده از SFF NVMe PCIe SSD به ظرفیتی معادل 307 ترابایت خواهید رسید که سرعت بسیار بالایی در عملیات ورودی و خروجی در اختیارتان قرار می‌دهد. این سرور توانایی پشتیبانی از منابع تغذیه کیت منبع تغذیه HPE 800W Flex Hot Plug پلاتینیوم هالوژن که راندمان 94% تا 96% و HPE 1600W Flex Slot Platinum Hot Plug دارد که توان پردازشی موردنیاز تجهیزات را در اختیارشان قرار می‌دهد.

بررسی سرورهای جدید HPE GEN11

سرورهای GEN11 نسل بعدی و جدیدترین نسل از سرورهای پرولیانت رکمونت اچ‌پی هستند. این سرورها به دلیل پشتیبانی از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا مورد توجه قرار دارند و بدیهی است که قیمت بیشتری نسبت به سرورهای نسل دهم دارند، اما در مقابل عملکرد و راندمان بسیار بالایی در انجام محاسبات ارائه می‌کنند. این سرورها مجهز به دو سوکت پردازنده هستند که توانایی پشتیبانی از پردازنده‌های نسل چهارم زئون اینتل را دارد که دسترسی به 60 هسته پردازشی را بسته به نوع پردازنده‌ای که روی سرور نصب می‌کنید در اختیارتان قرار می‌دهند. حال اگر از هر دو سوکت پردازنده استفاده کنید در عمل به 120 هسته پردازشی دسترسی خواهید داشت که قادر به رسیدگی به پیچیده‌ترین بارهای کاری هستند. این سرور مقیاس‌پذیر گزینه مناسبی برای رسیدگی به بارهای کاری سنگینی مثل راه‌حل‌های مجازی، میزبان دسکتاپ مجازی، پردازش کلان داده‌ها و آموزش مدل‌های یادگیری ماشین، میزبانی بانک‌های اطلاعاتی و غیره است.

یکی از ویژگی‌های جدید و شاخص این سرور پشتیبانی از شکاف‌های گسترشی PCIe Gen5 است که پهنای باندی دو برابر بیشتر از PCIe 4.0 در ارتباط با عملیات ورودی و خروجی دارند. از این‌رو، روند انجام کارها به شکل قابل توجهی سریع‌تر از سرورهای نسل دهم شده است. در بحث حافظه اصلی نیز سرورهای نسل یازدهم توانایی پشتیبانی از هشت ترابایت حافظه اصلی را از طریق 32 اسلات حافظ هدارند، با این تفاوت که قادر هستند از حافظه‌های DDR5 با فرکانس 4800 مگاهرتز پشتیبانی کنند که سرعت به مرتب بالاتری نسبت به حافظه‌های نسل چهارم دارد. همین مسئله باعث شده تا شکاف سرعتی میان حافظه اصلی، پردازنده و رسانه‌های ذخیره‌سازی کمتر شود.

تفاوت سرور ها

سرورهای نسل یازدهم همانند نسل قبل توانایی پشتیبانی از رسانه‌های مختلف ذخیره‌سازی را دارند و اجازه می‌دهند از هارد دیسک‌ها یا حافظه‌های حالت جامد SFF یا LFF روی سرور استفاده کنید. همچنین بر مبنای نوع پیکربندی که روی سرور اعمال می‌کنید به شما اجازه می‌دهند از رسانه‌های ذخیره‌سازی SFF NVMe نیز استفاده کنید. با این‌حال، در بحث فضای ذخیره‌سازی جانبی شاهد یک تغییر بزرگ بودیم به این صورت که dl380 gen11 به سازمان‌ها اجازه می‌دهد از رسانه‌های ذخیره‌سازی EDSFFنیز استفاده کنند که جدیدترین استاندارد حافظه‌های فلش است که به طور ویژگی برای سرورهایی که قرار است در مراکز داده نصب شوند توسعه پیدا کرده است.

این رسانه‌های ذخیره‌سازی که در فرم فکتورهای مختلفی به بازار عرضه شده‌اند، اندازه، ظرفیت و قابلیت‌های مختلفی دارند و مزایای شاخصی ارائه می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به افزایش ظرفیت، استفاده بهینه از فضای فیزیکی و افزایش راندمان سرور اشاره کرد. به طور مثال، HPE ProLiant DL380 Gen11 12EDSFF یکی از محصولات عرضه شده به بازار است که توانایی پشتیبانی از رسانه‌های ذخیره‌سازی EDSFF را دارد. سرور dl380 gen11 همانند نسل قبل از طیف گسترده‌ای از رید کنترلرها پشتیبانی می‌کند، اما هنگام خرید باید توجه داشته باشید که رید کنترلر نسل جدید را خریداری کنید که سازگار با سرورهای نسل یازدهم باشد. از ریدکنترلرهای سازگار با این سرور باید به HPE MR416i-p Gen11، HPE MR216i-p Gen11، HPE MR408i-o Gen11، HPE SR932i-p Gen11 و غیره اشاره کرد. تغییر بزرگ دیگری که در سرور نسل یازدهم شاهد آن هستیم، پشتیبانی از iLO6 است که در مقایسه با iLO5 عملکرد بیشتری در انجام محاسبات دارد و توانایی انجام سریع‌تر کارها را دارد. با این‌حال، فرآیند دسترسی به آن به همانند شیوه سنتی است، به طوری که می‌توانید به شکل فیزیکی یا از راه دور به آن متصل شوید.

مهمترین تفاوت بین سرورهای HPE GEN11 و GEN10 Plus

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم، اکنون متوجه شده‌اید که هر دو سرور از محصولات خوش ساخت و رده بالای اچ‌پی هستند که به شکل گسترده‌ای مورد توجه شرکت‌ها قرار دارند. با این‌حال، در برخی موارد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. اولین مورد قیمت است. بدیهی است که سرورهای GEN11 قیمت بیشتری نسبت به Gen10 Plus دارند، زیرا جدیدتر هستند و از فناوری روز پشتیبانی می‌کنند. مورد بعدی در پشتیبانی از پردازنده‌های مقیاس‌پذیر زئون اینتل است. سرورهای پلاس از نسل سوم پشتیبانی می‌کنند که در نهایت 40 هسته پردازشی برای انجام محاسبات ارائه می‌کنند، در حالی که نسل یازده توانایی پشتیبانی از پردازنده‌های نسل چهارم را دارند و بسته به نوع پردازنده‌ای که روی سرور نصب می‌شود 60 هسته پردازشی ارائه می‌کنند.

مورد بعدی در بحث حافظه‌های اصلی است. نسل‌ دهم پلاس از حافظه‌های DDR4 پشتیبانی می‌کنند که حداکثر فرکانس 3200 مگاهرتز را ارائه می‌دهد، در حالی که نسل یازدهم توانایی پشتیبانی از حافظه‌های DDR5 با باس 4800 مگاهرتز را دارد. البته به این نکته توجه داشته باشید که همه پردازنده‌های نسل چهارم توانایی پشتیبانی از حافظه‌های DDR5 را ندارند و از این‌رو قبل از خرید این حافظه‌ها حتما بررسی کنید که پردازنده توانایی پشتیبانی از نسل جدید حافظه‌ها را داشته باشد.

در نسل یازدهم، امکان استفاده از حافظه‌های فلش EDSFF وجود دارد که بسته به نسلی که از آن استفاده می‌کنید از خطوط x4 تا x16 رابط PCIe پشتیبانی می‌کنند تا به این شکل بالاترین سطح انتقال را ارائه دهند. به طور مثال، بر مبنای فرم فکتور E1.L یک انکلوژر یک یونیتی توانایی پشتیبانی از حداکثر 32 درایو را دارد که سرعت بالایی ارائه می‌کنند. البته، رده E3.L برای نصب در سرورهایی که قرار است در مراکز داده مورد استفاده قرار بگیرند طراحی شده است. این مدل در حداکثر بار کاری مصرف انرژی 40 وات دارد و ظرفیت بیشتری نسبت به نسل سوم ارائه می‌دهد. با این توصیف باید بگوییم که سرورهای نسل یازدهم در زمینه ارائه فضای ذخیره‌سازی جانبی یک رده بالاتر از نسل دهم هستند.

در نهایت در ارتباط با شکاف گسترشی نیز PCIe 5 نرخ انتقال دو برابر بیشتری نسبت به PCIe 4 دارد و سرعت انتقال 128 گیگابیت بر ثانیه را در فرکانس 32 گیگاهرتز از طریق گذرگاه x16 ارائه می‌کند که دو برابر بیشتر از PCIe 4.0 است. بنابراین، در بحث عملیات ورودی و خروجی نیز سرورهای نسل یازدهم یک سروگردن بالاتر از سرورهای نسل دهم هستند. ترکیب این عوامل باعث شده‌اند تا سرورهای نسل یازدهم مثل dl380 gen11 گزینه مناسبی در این زمینه باشند. با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم اگر تمایل به خرید سرورهای نسل یازدهم را دارید، پیشنهاد می‌کنیم استعلام قیمت سرور G11 اچ پی را به همراه مشاوره فنی از نتسا دریافت کنید تا انتخاب درستی انجام دهید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : بررسی تفاوت‌های سری سرورهای پلاس اچ پی و نسل 11

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *