آنتی ویروس پادویش

بررسی استقبال مردم از کالای استوک از دید جهان بازار

کالای استوک، لپ تاپ استوک

کالای استوک یا دست دوم به کالا‌هایی می‌گویند که برای مدتی در خارج از کشور استفاده شده‌اند و بیشتر آن‌ها بسیار سالم و باکیفیت می‌باشند. این کالا‌ها در انواع لوازم الکترونیکی و کامپیوتری، لوازم خانگی، پوشاک و… در بازار‌ها وجود دارند. مردم به علت قیمت پایین کالاهای استوک و استفاده‌ی آسان این کالا‌ها بیشتر از آن‌ها استقبال می‌کنند. طبق بررسی‌های جهان بازار کالا‌های استوک نیاز‌های عده‌ی زیادی از مردم ایران را برطرف می‌سازند، به ویژه انواع لوازم کامپیوتری استوک که در بین افراد مختلف محبوبیت بالایی دارند.

کالای استوک چیست؟

کالای استوک به کالاهای دست دوم خارجی گفته می‌شود که برای مدتی استفاده شده‌اند. این کالا‌ها در بازار ایران به صورت متنوع در انواع پوشاک، لوازم الکترونیکی، انواع ابزار آلات، لوازم خانگی و… عرضه می‌شوند. کالا‌های استوک توسط فروشگاه‌های آنلاین نیز به فروش می‌رسند و طرفداران زیادی دارند. اینکه کالای استوک باکیفیت‌تر است یا نه؟ جواب این سؤال به برند تولید کننده و همچنین فروشنده، میزان استفاده و سالم بودن کالا بستگی دارد.

در مواردی کالا‌های استوک نسبت به نسخه آکبند از کیفیت بالایی برخوردار هستند. چون با استفاده از تکنولوژی‌های جدید ساخته می‌شوند و مواد اولیه و قطعات مختلف آن‌ها با دوام و سالم هستند. این کالا‌ها کارکرده می‌باشند و مدت زمان استفاده در کیفیت آن‌ها تأثیر دارد. برخی کالاهای نو از برند‌های ناشناخته  پس از یک یا دو بار استفاده خراب می‌شوند در این حالت خرید کالای استوک باکیفیت نسبت به آن‌ها اهمیت بالایی دارد.

مردم چقدر از کالای استوک استقبال می‌کنند؟

طبق بررسی‌های انجام شده توسط سایت جهان بازار مردم از کالاهای استوک بیشتر استقبال می‌کنند اما نوع کالا در این مورد خیلی مهم است. برای مثال بیشتر افراد اعتقاد دارند که نباید پوشاک دسته دوم استفاده کنیم؛ چرا که برای سلامتی مضر است. در مقابل لوازم کامپیوتر، مانند کیس و مانیتور استوک بیشتر توسط مردم خرید می‌شوند. لوازم الکترونیکی مانند لپ تاپ، سرور و مانیتور در ایران تولید نمی‌شوند و مسئولین مربوطه نیاز بازار را با واردات تأمین می‌کنند.

لپ تاپ و انواع وسایل الکترونیکی استوک در بین مردم محبوبیت بالایی دارند. چون این لوازم از کشور‌های اروپایی و آمریکا وارد می‌شوند و بسیار باکیفیت هستند. این کشور‌ها در صنعت تولید لوازم الکترونیکی  بسیار پیشرفته می‌باشند و حتی کالا‌های استوک آن‌ها نسبت به کالای نو بسیاری از کشور‌ها سالم و باکیفیت می‌باشند. بنابراین بیشتر مردم ایران ترجیح می‌دهند لوازم کامپیوتری استوک را تهیه نمایند.

برخی از این لوازم در حد نو می‌باشند که تنها به علت بروز رسانی دیگر کنار گذاشته شده‌اند. در نتیجه بیشتر دانشجویان و کسانی که لوازم الکترونیکی می‌خرند از بین کالا‌های مختلف آن‌ها را انتخاب می‌کنند. پس استقبال مردم از این دسته کالاها زیاد می‌باشد.

دلایل استقبال مردم از کالا‌های استوک

مردم از کالا‌های مختلف مانند لپ تاپ استوک، کیس استوک، سرور استوک و مانیتور استوک به دلایل مختلفی بیشتر استقبال می‌کنند. خرید این کالا‌ها برای آن‌ها مزایای بالایی دارد، از جمله این مزایا؛

قیمت پایین کالای استوک

قیمت پایین لوازم الکترونیکی نسبت به نوع تازه یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال مردم از این کالا‌ها می‌باشد. در حال حاضر نرخ لوازم الکترونیکی نسبت به سال‌های گذشته چند برابر شده است. کالای استوک با قیمت پایین اگر باکیفیت نیز باشد برای مردم اهمیت بالایی دارد. یکی از دلایل افزایش قیمت لوازم الکترونیکی کاهش تولید این کالاها در سال‌های کرونایی می‌باشد. همچنین افزایش نرخ دلار در قیمت نوع آکبند لوازم الکترونیکی مؤثر می‌باشد.

استفاده‌ی آسان

کیس استوک و مانیتور‌ها مانند گوشی‌ها نیاز به رجیستر ندارند و بدون مشکل یا نگرانی خاصی مردم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. استفاده‌ و نگهداری آسان دلایل دیگر استقبال مردم از کالای استوک می‌باشند.

کیفیت کالای استوک

کالای استوک مانند مانیتور دست دوم از کیفیت بالایی برخوردار هستند؛ چرا که این  محصولات از کشور‌های اروپایی و آمریکایی نظیر برندهای اچ پی و دل وارد می‌شوند. همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم لوازم الکترونیکی این کشور‌ها به علت بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در ساخت عملکرد و طول عمر بالایی دارند و حتی نوع استوک کالا‌های آن‌ها از محصول بسیاری از برند‌ها کاربردی‌تر هستند.

انواع کالاهای استوک پرطرفدار

برخی کالاهای استوک محبوبیت بالایی در بین مردم دارند شاید یکی از علت‌های آن تجربه‌ی استفاده ‌اکثریت افراد باشد. عملکرد کالا‌های خریداری شده در زمان‌های گذشته نیز در این مورد تأثیر دارد. سرور استوک، آل این وان، مانیتور، لپ تاپ و کیس استوک از جمله کالاهایی هستند که بیشتر خرید و فروش می‌شوند. در ادامه به معرفی این کالا‌ها خواهیم پرداخت.

سرور استوک

سرور به سیستم‌هایی گفته می‌شود که اطلاعات خاصی را ذخیره می‌کنند و یا پاسخ‌های مختلف را به کامپیوتر‌های دیگر می‌فرستند. نوع استوک این سیستم‌ها در کیفیت‌های متعدد وجود دارد. سرور‌ها‌ی تازه حدود دو برابر گران‌تر از نوع استوک می‌باشند. سرور های استوک در ادارات و مراکز مختلف کاربرد‌های زیادی دارند. در بازار ایران سرور آکبند قیمت بالایی دارد برای همین خرید سرور استوک برای ادارات به صرفه تر می باشد.

آل این وان استوک

آل این وان استوک برای بسیاری از کسب و کارها بسیار کاربردی می‌باشد. این دستگاه‌ها روی دیوار نیز قابل نصب هستند و برق را به مقداری کمتری استفاده می‌کنند. بنابراین انتخاب و استفاده‌ی آن‌ها سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود. آل این وان نوعی مینی کامپیوتر بدون کیس است که در سازمان‌ها، ادارات و منازل کاربرد‌های زیادی دارد. این سیستم به علت کوچک بودن در محیط‌هایی با متراژ پایین بیشتر به کار می‌رود. آل این وان استوک به علت کارایی بالا بیشتر تقاضا می‌شود.

مانیتور‌های استوک

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مردم از مانیتور‌های استوک زیاد استقبال می‌کنند چون عملکرد و کیفیت بالایی نسبت به انواع نو دارند. مانیتور‌ها از انواع لوازم الکترونیکی پرکاربرد برای طراحان وب، متخصصین و گیمر‌هامی‌باشند. همچنین در بیشتر سازمان‌ها مانیتورها برای کار‌های مختلف استفاده می‌شوند. هنگام خرید امکان تست این سیستم‌ها وجود دارد تا متقاضیان سالم‌ترین نوع را تهیه نمایند. ممکن است مانیتورها را شرکت‌های مختلفی تولید کنند اما همه‌ی انواع تازه‌‌ی آن‌ها با کیفیت‌تر نمی‌باشند. سیستم‌های استوک به علت تولید از مواد اولیه‌ی مرغوب توسط برند‌های معروف کارایی بالایی دارند.

مانیتور استوک و دست دوم

لپ تاپ استوک

لپ تاپ استوک یکی از پرتقاضا‌ترین دستگاه‌های الکترونیکی می‌باشد که در مقایسه با نوع آکبند بسیار ارزان‌تر است. این سیستم توسط دانشجویان، دانش آموزان و کارمندان بیشتر استفاده می‌شود و برای مطالعه‌ی دروس و ذخیره‌ی فایل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمار‌های خرید لپ تاپ نشان می‌دهند که میزان استقبال جوانان از این سیستم بسیار زیاد می‌باشد. این سیستم‌ها در داخل کشور تولید نمی‌شوند و بسیاری از مردم نوع استوک آن‌ها را بیشتر از لپ تاپ خارجی تازه و بی کیفیت خرید می‌کنند.

کیس و مینی استوک

کیس استوک سیستم کامپیوتری قدرتمندی است که دارای رم و هارد و پردازنده‌‌ی قوی می‌باشد. بنابراین در حد نو ارزشمند هستند و از این سو کیفیت و کارایی بالایی دارند. نوع برند سازنده و اینکه چگونه کالا را تولید می‌کند در عملکرد کیس مؤثر می‌باشند. بیشتر متقاضیان نوع استوک این سیستم‌ها را به علت قیمت مناسب خرید می‌کنند. کیس استوک دارای ظرفیت رم و هارد پرسرعت می‌باشد که برای محیط های اداری مناسب است.

تقسیم بندی کالا‌های استوک

بیشتر فروشگاه‌های بزرگ استوک دنیا کالاهای استوک را از لحاظ کیفیت در انواع گرید A و B تقسیم‌بندی می‌کنند که در برخی فروشگاه‌های ایران نیز امروزه این دسته بندی انجام می‌شود. این ویژگی در قیمت کالا مؤثر است و هنگام انتخاب به افراد کمک می‌کند. کالاهای استوک که در دسته اوپن باکس قرار می‌گیرند دارای کارتن هستند و در حد نو می‌باشند.

آل این وان استوک

 کالاهای استوک گرید A بدون هر گونه خط و خش می‌باشند و ظاهر بسیار سالمی دارند. این کالا‌ها با گارانتی 7 روزه عرضه می‌شوند. کالا‌های استوک گروه B دارای خط و خش زیادی هستند و ارزان‌تر می‌باشند. این کالا‌ها تقسیم‌بندی دیگری نیز دارند که در این بخش تنها به سه گروه آن بسنده کردیم.

کالای کامپیوتر استوک چگونه به کشور وارد می‌شوند؟

کامپیوتر استوک مانند لپ تاپ را تاجران به کشور وارد می‌کنند اما بخش عمده‌ای از آن از طریق قاچاق وارد بازار ایران می‌شود. مبدأ بیشترین واردات لپ تاپ‌ها به داخل کشور امارات می‌باشد، چون برند‌های مختلفی محصولات خود را در بازار این کشور عرضه می‌کنند. بازرگانان ایرانی کالا‌های استوک با کیفیت و معمولاً محصولات برند‌های معتبر را به طور عمده تهیه می‌نمایند. لپ تاپ استوک سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز بازار ایران را تأمین می‌کند و پاسخگوی همه‌ی نیاز‌های آن نیست.

نکات انتخاب کالای استوک

هنگام انتخاب لوازم الکترونیکی استوک و انواع کالاهای دیگر باید به چند نکته توجه داشته باشید تا مناسب‌ترین نوع آن‌ها را تهیه کنید.

  • کالاهای استوک انتخاب شده باید ظاهر و قطعات سالمی داشته باشند و مانند نوع آکبند به نظر برسند. چون استفاده‌‌ی محصول دارای خط و خش یا شکستگی برای افراد مختلف کار آسانی نمی‌باشد.
  • صفحه نمایش کامپیوتر، لپ تاپ و لوازم مشابه باید رزولوشن تصویر بهتری داشته باشند در این مورد سالم بودن قطعات داخلی آن‌ها تأثیر دارد.
  • کالاهای استوک را هنگام خرید تست کنید و مورد بدون ایراد آن را تهیه نمایید.
  • مانیتور‌هایLED  نسبت به نوعLCD  روشنایی بالایی برای رزولوشن تصاویر دارند اما قیمت آن‌ها بالاتر است. اگر کیفیت کالا بیشتر از قیمت اهمیت دارد بهتر است نوع LED آن‌ها را انتخاب کنید.
  • انواع لوازم الکترونیکی معتبر را از سایت‌های معتبری مانند جهان بازار تهیه نمایید تا نوع باکیفیت آن‌ها را تحویل بگیرید.

سخن پایانی

کالاهای استوک بازار ایران مانند لپ تاپ، مانیتور، کیس و سرور چون محصولات برند‌های اروپایی و آمریکایی هستند، کیفیت و عملکرد بالایی دارند به این علت بیشتر تقاضا می‌شوند. برخی از این کالا‌ها تنها در مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و مانند انواع محصولات تازه کاربردی می‌باشند. کالا‌های استوک به علت قیمت پایین و کیفیت مناسب پرطرفدار می‌باشند و بسیاری از دانشجویان و مراکز مختلف آن‌ها را بیشتر انتخاب می‌کنند.

منبع: جهان بازار

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : بررسی استقبال مردم از کالای استوک از دید جهان بازار

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *