آیا تلگرام دوباره برگشت ؟

تلگرام

تلگرام … تلگرام … تلگرام … اسمی که هر روز در هر محفل و دورهمی ها شنیده می شود و به نوعی نقل مجالس شده است. بسیاری از ایرانی ها از این پیام رسان برای انجام امور روزانه ی خود بدون دغدغه استفاده می کردند و به سایر پیام رسان ها حتی نگاه هم نمی کردند! ولی با فیلترینگ این پیام رسان بسیاری از افراد دیگر رمقی برای استفاده از سایر پیام رسان ها ندارند. در این دوره ی زمانی واقعا خبری از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نیست؛ تصمیم هیئت دولت بسیاری از افراد را سرگردان کرد.

شما نیز تاثیر پیام رسان را چگونه دیده اید؟! بیایید کمی نسبت به این شرایط با دقت بررسی داشته باشیم.

تلگرام پس از یک دوره ی نزول شدید کاربران دوباره به یکی از پردانلودترین اپلیکیشن های پیام رسان اندرویدی در ایران تبدیل شده است. آمار منتشر شده از سوی سایت App Annie نشان می‌دهد که در طول یک هفته ی اخیر کاربران ایرانی در گوگل‌ پلی بیشتر از هر اپلیکیشن دیگری آن را دانلود کرده‌اند. این وب سایت یک سامانه آمارگیری می باشد و میزان دانلود اپلیکیشن های متفاوت در کشورهای مختلف را به کاربرانش ارائه می نماید.

تلگرام

پیام رسان تلگرام که پس از فیلتر شدن در ایران، برای مدتی با مشکل رو به‌ رو شد و با یک جهش بسیار عالی دوباره به عرصه بازگشته است و باز هم به دنیای پیام رسان ها بازگشت. بر اساس آماری که App Annie ارائه کرده در طول همین مدت زمان، دانلود فیلترشکن هم در ایران رشد بسیار زیادی داشته است. این نوع جهش در رشد میزان فیلترشکن ها شگفتی های بسیاری از کارشناسان فضای مجازی گردیده است.

واقعا امروز وقت آن رسیده که بگوییم فیلترینگ ایران با شکست رو به رو شده است؟! آیا دیگر نمی توان مقابل تلگرام ایستادگی کرد؟!

تلگرام بازگشت

برای بار اول یکی از کارشناسان فضای مجازی که در حوزه علوم اجتماعی محاسباتی فعالیت داشت، در توییتر خود آمار افزایش دوباره ی تعداد کاربران تلگرام را انتشار داد. با توجه به آنکه ۸۰ تا ۸۵ درصد از کاربران ایرانی از گوشی‌های اندرویدی استفاده می کردند، می‌ توان گفت تلگرام اکنون یکی از پردانلودترین پیام رسان ها در داخل کشور شده است. تلگرام این دفعه در توییتر خود گفت:

این مسئله بدلیل ارائه بروزرسانی جدید و پروتکل پروکسی MTProto می باشد که هفته ی گذشته ارائه شده است. یک قابلیت جدید در بروز ترین نسخه ی تلگرام می باشد که به کاربر اجازه می‌ دهد، بتواند با استفاده از چند پروکسی داخلی خود تلگرام براساس پروتکل MTproto، بدون استفاده از هیچ فیلترشکنی، از تلگرام استفاده نماید.

استفاده از پروکسی نسبت به زمانی که کاربران از فیلترشکن استفاده می نمودند، میزان مصرف باتری و حجم تبادل داده های اضافی کمتری دارد.

استفاده از پروکسی‌ هایی که مبتنی بر این پروتکل اختصاصی تلگرام می باشد، آنقدر در کشور زیاد شده است که شایعه ی عرضه ی نسخه ی بلاک چین تلگرام را دوباره داغ کرده و واکنش وزیر ارتباطات، آذری جهرمی، را به‌ دنبال داشته است. آذری‌ جهرمی با رد کردن موضوع انتشار نسخه ی بدون فیلتر تلگرام به‌ وجود امکان استفاده از پروکسی در این پیام‌ رسان اشاره نمود و گفت : استفاده از این ویژگی مبتنی بر پروتکل ساکس بوده است که امروز این شرکت پروتکلی را به موارد قبلی اضافه نموده است.

بیشتر بخوانید  در تلگرام چگونه بفهمیم بلاک شدیم ؟

تلگرام

در همین قابلیت جدید، به منظور تبادل داده ها از سامانه P2P استفاده می گردد. بر اساس این مفهوم که داده‌ ها به‌ صورت پروتکل های رمزگذاری‌ شده (End – To – End) در طول زمان از یک گجت هوشمند به گجت هوشمند بعدی حرکت می نماید و فقط گجت های دوطرف مرتبط می‌ توانند قفل پیام‌ های خود را بشکنند. البته این موضوع تنها در حالتی اتفاق می افتد که هر دو گیرنده و فرستنده از نسخه‌ اصلی تلگرام که تایید خود تلگرام را دارد، استفاده می کند. هر نرم‌ افزار دیگری که ظاهرش شبیه تلگرام است، هر چند ممکن است تمام این پروکسی‌ ها با دستگاه های مختلف سازگاری داشته باشد و نمی‌ تواند پیام‌ ها را به‌ صورت امن مبادله نماید.

آی پی های کاربر قابل مشاهده می باشد

احتمالا این روش جدید تلگرام نسبت به فیلترشکن‌ های موجود در بازار امن‌ تر می باشد، زیرا داده ها عملا به جز مبدا و مقصد در هیچ بخشی از مسیر قابل شنود نمی باشد. فقط اطلاعاتی که ممکن است ارائه‌ دهنده سرویس بتواند به آن دسترسی پیدا کند، آی‌ پی کاربران می باشد که بدون استفاده باقی می ماند. تلگرام در تلاش می باشد تا برای ارائه این پیام‌ رسان که مبتنی بر پلتفرم بلاک‌ چین می باشد ولی پیش‌ بینی می‌ شود این ماجرا حداقل به 1 یا 2 سال زمان نیاز دارد.

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

4.2/5 - (6 امتیاز)

نظرات در مورد : آیا تلگرام دوباره برگشت ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *