آنتی ویروس پادویش

انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند

انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند

از سال 2009 که ارزهای دیجیتال با رهبری بیت‌کوین پا به عرصه بازارهای مالی گذاشتند، رشد صنعت رمزارزها بسیار چشمگیر بوده است. اگر چه BTC بزرگ‌ترین و اولین ارزی است که به وجود آمده اما پس از آن صدها توکن و کوین محبوب دیگر نیز ایجاد شده‌اند که توانسته‌اند سود قابل توجهی برای دارندگانشان ایجاد کنند. بر اساس کارایی و ویژگی هر یک از این رمزارزها، می‌توان آن‌ها را به انواع مختلفی دسته بندی کرد. در این مقاله قصد داریم به سوال پر تکرار انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند پرداخته و شما را با انواع با کریپتوکارنسی‌های موجود آشنا کنیم.

البته به طور کلی نمی‌توان پاسخ دقیقی به سوال انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند داد زیرا طبقه بندی یکسان و واحدی وجود ندارد و می‌توان فاکتورهای متفاوتی را برای طبقه‌بندی ارزها مورد استفاده قرار داد. اما در ادامه ارزهای دیچیتال را بر اساس جنبه‌های مختلفی نظیر بلاکچین و تکنولوژی، کاربرد، حوزه استفاده و نوسان قیمتی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

توکن

معمولا افرادی که برای اولین بار قصد ورود به دنیای رمزارزها را دارند با شنیدن اصطلاحات موجود در این حوزه کمی احساس گیجی می‌کنند. توکن یکی از این اصطلاحات است. توکن‌ها نوعی ارزدیجیتال هستند که بر خلاف بیت‌کوین و اتریوم بلاکچین مخصوص به خود را ندارند و بر روی سایر Blockchainها راه اندازی می‌شوند. این ارزها قابلیت معامله و انتقال را دارند و از طریق فرآیند استاندارد عرضه اولیه کوین (ICO) ایجاد می‌شوند. دلیل ساخت توکن‌ها افزایش سرعت و کاهش هزینه‌ها است. از طرفی ساخت آن آسان بوده و به کمک یک برنامه‌نویس که با قراردادهای هوشمند آشنا است می‌توان به راحتی آن را ایجاد کرد. در حال حاضر بیش از 80 درصد توکن‌های موجود بر بستر اتریوم هستند.

انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند

کوین

کوین یکی دیگر از اصطلاحات موجود در حوزه کریپتوکارنسی است که تاریخچه آن به سال 1983 و دانشمندی به نام دیوید چاوم (David Chaum) باز می‌گردد. هدف دیوید حذف بانک‌ها از واسطه‌گری بود و اولین پول دیجیتالی که ایجاد کرد ای‌کش (eCash) بود اما او هرگز نتوانست نقشی در دنیای رمزارزها داشته باشد. سال‌ها بعد در سال 2009 ساتوشی ناکوماتو اولین کوین را ایجاد کرد. در واقع به ارزهای دیجیتالی که بلاکچین اختصاصی خود را دارند، کوین گفته می‌شود. کوین‌ها ماهیت فیزیکی ندارند و از طریق دانش رمزنگاری بر روی بستری به نام بلاکچین ایجاد شده‌اند. مهم‌ترین کوین‌های موجود عبارتند از بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین، ریپل و کاردانو که شما می‌توانید برای خرید و فروش مشاهده رفتار تمامی این کوین‌ها به سراغ صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت بروید و از آنجا بازار را زیر نظر بگیرید. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کوین‌ها عبارتند از:

 • حفظ ارزش:کوین‌ها راهی برای حفظ ارزش پول هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان روشی برای سرمایه گذاری استفاده نمود.
 • قابلیت انتقال سریع:کوین‌ها معمولاً قابلیت انتقال سریع و بی‌واسطه را دارند. این به معنای امکان انتقال مستقیم بین دو طرف بدون نیاز به واسطه مرکزی می‌باشد. این ویژگی از طریق تکنولوژی بلاکچین و شبکه‌های توزیع شده ممکن می‌شود.
 • امنیت: کوین‌ها از رمزنگاری قوی برای حفاظت از امنیت تراکنش‌ها و مالکیت استفاده می‌کنند. این رمزنگاری شامل الگوریتم‌های رمزنگاری پیشرفته می‌شود که ارسال و دریافت کوین‌ها را به صورت امن و بدون تلاش برای تقلب یا دزدیده شدن ممکن می‌سازد.
 • عدم تکثیر:بسیاری از کوین‌ها محدودیت تعدادی دارند و باید برای به وجود آمدن نوعی کوین جدید، شرایط خاصی فراهم شود. این خاصیت به آنها ارزش و کمیابی می‌بخشد و پدیده تورم کوین‌ها را کاهش می‌دهد.
 • شفافیت:بلاکچین که Coinها بر بستر آن ایجاد شده‌اند، امکان مشاهده اطلاعات عمومی و شفاف درباره تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. این به کاربران اجازه می‌دهد تا تمامی تراکنش‌های مربوط به یک کوین را به صورت عمومی مشاهده کنند.

انواع ارزدیجیتال از نظر حوزه استفاده

اگر بخواهیم رمزارزها را بر اساس کاربرد و موارد استفاده تقسیم‌بندی کنیم، به 5 دسته کلی خواهیم رسید. شناخت این دسته‌ها برای سرمایه گذاری موفق در این صنعت بسیار حائز اهمیت است می‌تواند راهنمای معامله‌گران برای خرید و ساختن یک سبد متنوع باشد که ریسک معامله‌گری را به حداقل می‌رساند. بدین ترتیب، انواع ارز دیجیتال از نظر حوزه استفاده عبارت است از:

 • ارزهای حوزه پرداخت
 • ارزهای حوزه مالی غیر متمرکز (Defi)
 • ارزهای حوزه متاورس و گیمینگ
 • توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT
 • میم‌کوین‌ها
 • شت‌کوین‌ها

انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند

ارزهای حوزه پرداخت

اصلی‌ترین هدفی که در ابتدا ارزهای دیجیتال دنبال کرده‌اند مرتبط با حوزه پرداخت است. حذف پول فیات و جایگزینی کریپتوکارنسی‌ها مهم‌ترین دلیل پیدایش این حوزه بوده است. امروزه با گسترش صنعت بلاکچین شاهد این موضوع هستیم که بیشتر ارزهای دیجیتال اعم از بیت‌کوین، اتریوم و استیبل کوین‌ها و … به عنوان روشی برای پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارزهای حوزه مالی غیر متمرکز (Defi)

حوزه دیفای یکی از نوآورانه‌ترین فناوری‌های موجود در عرصه بلاکچین است که با وجود این که مدت زمان کمی از رونمایی از آن گذشته است اما با استقبال بی‌نظیری رو به رو شده است. به جرئت می‌توان گفت که دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) انقلاب بزرگی در عرصه رمزارزها بود که توانست با تمرکز بر قراردادهای هوشمند واسطه‌های مختلف را در امور مالی بر کنار کند.

ارزهای حوزه متاورس و گیمینگ

حوزه گیمینگ از گذشته تاکنون یکی از پررونق‌ترین عرصه‌های موجود در صنعت بوده است و این زمینه در دنیای رمزارزها نیز در دو سال اخیر بسیار مود توجه قرار گرفته است. متاورس به‌طور خلاصه یک فضای مجازی جهانی است که شبیه به دنیای واقعی عمل می‌کند، اما با تفاوت‌هایی که از جهات مختلف دسترسی، تعامل و تجربه کاربران را تغییر می‌دهد. در این فضا، کاربران می‌توانند از طریق شخصیت‌های دیجیتال (آواتارها) با یکدیگر و با محتواها و اجسام مجازی ارتباط برقرار کنند، فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند، تجربه‌های جدید و سرگرم‌کننده را برای خود ایجاد کنند و در جوامع مجازی شرکت کنند.

توکن های غیر قابل معاوضه یا NFT

توکن‌های غیر قابل معاوضه یا (Non-Fungible Tokens)، نوعی از توکن‌های رمزنگاری شده هستند که برای نمایش مالکیت یا حقوق انحصاری بر روی اجسام یا محتواهای دیجیتال استفاده می‌شوند. در مقابل توکن‌های قابل معاوضه مانند ارزهای رمزنگاری شده معروف مانند بیتکوین و اتریوم که یکسان هستند و می‌توانند با هم تعویض شوند، توکن‌های NFT یکتا هستند و نمی‌توانند به صورت معمول با یکدیگر جابجا شوند.

ارزهای دیجیتال حوزه وب 3

یکی از دلایل محبوبیت بالای ارزهای حوزه وب 3 کارایی بالای این رمزارزها است. زمانی که حوزه وب 3 از سال 1990 شروع به فعالیت کرد توانست فضای وب را به پایگاه داده تبدیل می کند و به کاربران امکان می دهد تا از لحاظ تئوری، قدرت را از غول‌های فناوری تا حدی گرفته و وضعیت را کمی منصفانه‌تر کنند.

میم‌کوین‌ها

میم‌کوین‌ها در ابتدا با هدف شوخی و سرگرمی ایجاد شدند اما برخی از آن‌ها توانستند سودهای قابل توجهی ایجاد کنند. یکی از میم‌کوین‌های محبوب که با رشد 8000 درصدی خود توانست افراد زیادی را ثروتنمد کنند و سبب آشنایی ایرانیان زیادی با صنعت رمزارز شود دوج‌کوین است. ایلان ماسک یکی از افرادی بود که توانست تاثیر قابل توجهی بر روی رشد Doge داشته باشد. برخی از افراد همچنان به آینده این ارز امیدوار بوده و همواره به دنبال فرصت خرید دوج کوین هستند.

شت کوین ‌ها

برخی از کوین‌های موجود در دنیای کریپتو کارنسی‌ها هیچ ارزشی به این حوزه اضافه نمی‌کنند و بدون هیچ هدف و کاربرد خاصی به وجود آمده‌اند. البته این نام به معنی بی ارزش بودن این ارزها نیست بلکه برخی از آن‌ها پتانسیل بالایی برای سودآوری دارند. البته تعداد آن‌ها انگشت شمار است و به دلیل مارکت‌کپ پایین همانطور که سودهای آنچنانی دارند ضررهای آنچنانی نیز دارند و می‌توانند به سرعت به قهقرا بروند.

انواع ارز دیجیتال از نظر نوسان قیمت

یکی از دسته‌‌بندی‌های دیگری که برای پاسخ به سوال انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد، نوسان قیمتی کوین‌ها است. هیچ بازار مالی تا ابد صعودی یا نزولی نخواهد ماند. بنابراین ممکن است برخی افراد بخواهند در زمان نزول بازار سرمایه خود را به ارزهای با ثبات تبدیل کنند در چنین موقعیتی استیبل کوین‌ها به کمک این افراد می‌آیند. در ادامه بیشتر با این دسته‌بندی آشنا خواهید شد.

پایدار (استیبل کوین)

استیبل کوین‌ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که پشتوانه آن‌ها طلا یا دلار آمریکا است. این ارزها به عنوان جایگزینی برای ارزهای ناپایدار مانند بیتکوین معرفی شده‌اند. استیبل کوین‌ها توانسته‌اند به عنوان یک ابزار برای نگهداری ارزش در بازارهای ناپایدار، انجام تراکنش‌های بین‌المللی و افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال در تجارت الکترونیک استفاده شوند. تتر (tether) و دای (DAI) معروف‌ترین استیبل‌کوین‌ها موجود هستند. میتوانید برای خرید تتر یا بقیه استیبل کوین ها بدون کارمزد از خدمات صرافی ایرانیکارت استفاده کنید.

ناپایدار

به جز استیبل کوین‌ها سایر ارزهای موجود در رمزارزها جز کوین‌ها و توکن‌های ناپایدار به حساب می‌آیند و عوامل متعددی در بازار می‌تواند بر قیمت آن‌ها تاثیر گذاشته و باعث نوسان قیمتی در آن‌ها شود.

سخن پایانی

بیش از چندین هزار رمزارز در صنعت کریپتو وجود دارد و یکی از مهم‌ترین سوالاتی که افراد هنگام آشنایی با این بازار با آن رو به رو می‌شوند این است که انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند. پاسخ به این سوال می‌تواند از جنبه‌های گوناگونی مورد بررسی قرار بگیرد. ما در این مقاله سعی کردیم بر اساس نوع بلاکچین و فناوری، کارایی و پایداری این ارزها را دسته بندی کنیم.

با توجه به گسترش بازار ارزها و پتانسیل بالای این بازار برای سودآوری پس از آشنایی کامل با این بازار می‌توانید از صرافی ایرانیکارت برای خرید و فروش ارزهای خود استفاده کنید. ایرانیکارت با سابقه فعالیت بیش از یک دهه در عرصه بازارهای مالی جهانی مناسب‌ترین گزینه برای انجام خدمات مرتبط با رمزارزها در ایران است.

 

منبع: https://www.iranicard.ir/blog/types-of-cryptocurrency/

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : انواع ارز دیجیتال برای خرید و فروش کدامند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *