پادویش

امضای توافقنامه همکاری سه جانبه با موضوع توسعه زیست‌بوم نوآوری

امضای توافقنامه همکاری سه جانبه با موضوع توسعه زیست‌بوم نوآوری

دهقانی، افزود: هیچ محدودیتی برای استفاده از منابع و تسهیلات در اختیار معاونت علمی وجود ندارد و می‌توان بخشی از درآمد همراه اول که به خزانه واریز می‌شود را به توسعه زیرساخت و محصولات بومی تخصیص داد.

وی همچنین با بیان اینکه تفاهمنامه‌های معاونت علمی، فناوری و دانش‌بنیان با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در حکم توافق‌نامه و قرارداد است، بر ضرورت عملیاتی شدن هرچه ‌سریع‌تر مفاد این تفاهمنامه سه‌جانبه و ارائه گزارش‌های دوره‌ای از پیشرفت کار تاکید کرد تا بتوان خروجی‌های ملموس و قابل عرضه به مردم ارائه کرد.

قراردادهای بسیار بزرگی بین همراه اول و شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است

خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، نیز در بخش دیگری از این برنامه، صنعت تلکام را از سریع‌ترین و پرشتاب‌ترین صنایع خواند و گفت: این صنعت در قلب انقلاب چهارم صنعتی قرار دارد. هم خودش بازار بسیار بزرگی است و هم تأثیر پررنگی در دیگر صنایع دارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان علی‌رغم نقش‌آفرینی پررنگ و حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها در کشور هنوز موفق به تشکیل اقتصاد دانش‌بنیان نشده‌اند، یکی از راه‌های اصلی برای غلبه بر این مساله را همراهی شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول دانست و افزود: همراه اول با دو رویکرد به حوزه فناوری ورود پیدا کرده است؛ یکی از این حوزه‌ها بازار بزرگ همراه اول برای محصولات فناورانه است. برای مثال در سال‌های گذشته قراردادهای بسیار بزرگی بین همراه اول با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است. اما رویکرد دوم ناظر بر شرایطی در کشور است که چون زنجیره‌های اصلی توسعه فناوری در صنعت تلکام شکل نگرفته، اپراتورها را واجد نقش توسعه‌دهنده فناوری می‌کند. با حضور اپراتورها حوزه توسعه فناوری‌های مرتبط با صنعت تلکام با سرعت بسیار بالایی پیش خواهد رفت. تجربه‌ای که آن را با فعالیت‌های سال‌های گذشته در شرکت‌هایی مانند همراه اول می‌بینیم. همراه اول در سال‌های گذشته زیرساخت‌های بسیاری را برای توسعه تعامل با حوزه فناوری ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه حوزه میکروالکترونیک از اولویت‌های کشور است و وابستگی زیادی به آن وجود دارد، افزود: خوشبختانه پس از چند سال اکنون به انسجام خوبی رسیدیم که با چه رویکردی در توسعه فناوری این حوزه جلو برویم. امروز سیاستگذاری‌هایی در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری انجام گرفته و ما نیز در صندوق نوآوری با ابزارهای تخصصی تأمین مالی آماده حمایت از تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول در حوزه توسعه فناوری هستیم.

دهقانی، به اضافه کرد: استفاده از منابع و تسهیلات معاونت علمی بدون هیچ محدودیتی امکانپذیر است و می‌توان بخشی از درآمدهای همراه اول که به خزانه واریز می‌شود را به توسعه زیرساخت‌ها و محصولات بومی اختصاص داد.

وی همچنین تأکید کرد که تفاهمنامه‌ها و قراردادهای معاونت علمی، فناوری و دانش‌بنیان با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها به عنوان توافق‌نامه‌ها و قراردادهایی محسوب می‌شوند و بر اهمیت اجرای پیشرفت‌های گزارش دوره‌ای این تفاهمنامه‌ها تأکید کرد تا بتوان خروجی‌های ملموس و قابل ارائه به مردم ارائه کرد.

قراردادهای بزرگی بین همراه اول و شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است.

خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، در بخش دیگری از این برنامه، صنعت تلکام را به عنوان یکی از سریع‌ترین و پرشتاب‌ترین صنایع دانست و اظهار کرد: این صنعت در قلب انقلاب چهارم صنعتی قرار دارد. آن خود به تنهایی بازار بزرگی است و تأثیر قابل توجهی روی سایر صنایع دارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان، علیرغم نقش‌آفرینی پررنگ و حل مشکلات و بحران‌های مختلف در کشور، هنوز موفق به ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان نشده‌اند. او یکی از راه‌حل‌های اصلی برای غلبه بر این مسئله را همکاری با شرکت‌های بزرگ مانند همراه اول برشمرد و افزود: همراه اول با دو رویکرد در حوزه فناوری وارد عمل شده است؛ یکی از این حوزه‌ها بازار بزرگ همراه اول برای محصولات فناورانه است. به عنوان مثال، در سال‌های قبل، قراردادهای بزرگی بین همراه اول و شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است. اما رویکرد دوم به شرایطی در کشور اشاره دارد که زنجیره‌های اصلی توسعه فناوری در صنعت تلکام هنوز شکل نگرفته‌اندممکن است اطلاعاتی که در مورد همراه اول و تفاهمنامه‌های آن با شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه داده‌اید، قدیمی و منسوخ باشد، زیرا من در تاریخ برش‌گیری دانش خود در سپتامبر ۲۰۲۱ قرار دارم و اطلاعات به روز نیستم. لطفاً از منابع معتبر و جدیدتر برای دریافت اطلاعات به‌روز استفاده کنید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : امضای توافقنامه همکاری سه جانبه با موضوع توسعه زیست‌بوم نوآوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *