اثر پلاسبو واقعیست و باعث بهبود سلامتی میشود! واقعا پلاسبو چیست؟!

پلاسبو

پلاسبو در واژه به معنی” من خوب خواهم شد” است . در دوره بیماری ذهن فرد مملو از حس ترس و ناامیدیست و گاهی باعث می شود درد فیزیکی بیشتر از چیزی که هست احساس شود. در این صورت با فریب دادن ذهن بیمار و تلقین مثبت می توان از بار منفی ذهن کاسته و به روند بهبودی وی کمک کرد که به استفاده ازاین روش در درمان پلاسبو میگویند.

در بالین، پلاسبو اثری بیولوژیکی و روحی داشته و به درمانی فریبکارانه کمک می کند. دانشمندان بیان کرده اند ” پلاسبو اصطلاحی است که روند بیماری میزبان را براساس تجربه های قبلی  تحت تاثیر قرار می دهد. به صورتی که اگر فرد تجربه ناگواری از بیماری مشابه داشته باشد ترس از درد و آسیب شرایط کنونی او را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است منجر به پیشرفت بیماری شود اما با روش درمانی پلاسبو میتوان ازین امر جلوگیری کرد.”

تد کپت چاک، یکی از محققان دانشگاه هاروارد که روی پلاسبو مطالعه میکرد، به صورت خلاصه وار بیان کرد ” به دلیل وابستگی شدید علم پزشکی به دارو ها، به این روش های درمانی توجه بسیار کمی می شود. اثر پلاسبو میتواند جایگزینی برجسته برای قرص و دارو باشد مثلا وقتی فرد درد دارد میتوان با فریب دادن ذهن, به صورتی که به جای یک مسکن مخدر،  مسکنی معمولی به فرد داده شود، درد را کاهش داده و بیمار را از اثرات مضر دارویی حفظ کرد. تاثیر پلاسبو با آداب و رسومات، برخورد پزشکان و صبر و تحمل بیماران رابطه مستقیم دارد “.

تحقیقات انجام شده توسط کپت چاک و همکارانش که در سال 2011 در مجله پزشکی نیو انگلند منتشر شد، برتری قدرت درک ذهن بر مشاهده عینی را نشان می دهد. در این تحقیق به تعدادی از افراد مورد آزمایش داروی موثر آلبوترول داده شد. برای گروه دوم دوره های رادیو تراپی و برای تعدادی دیگر طب سوزنی به صورت تلقینی و بدون دوره درمانی انجام شد. هر یک از افراد هر دوره درمانی را سه بار تکرار کرده و تغییرات سلامتی خویش را مشاهده و بررسی می کردند. در حالی که همه سطح مشابهی از بهبود علائم بیماری را بدون در نظر گرفتن روش درمان اعلام کردند اما علم پزشکی نشان میداد که تنها آلبوترول جریان هوا را بهبود می بخشد بنابراین انتظار میرفت تنها گروهی که دارو مصرف کرده اند بهتر شده باشند  اما در نتایج هر  سه گروه تحت درمان با افزایش بهبود عملکرد ریه مشاهده می شد.

بیشتر بخوانید  شیر مادر ، داروی ضد میکروبی جدید

علم هنوز نتوانسته تاثیرات گسترده و فراوان پلاسبو را کشف کند اما دانشمندان به برخی از مکانیسم های عملکرد مغز و فریب دادن بدن توسط مغز و ایجاد احساس بهتر پی برده اند.

لوآن کالاکا، یکی از محققان برجسته، با چراغ ها، آزمایشی انجام داده که به درک پلاسبو و تاثیر آن کمک می کند. در این آزمایش زمانی که سوژه ولتاژ الکتریکی بالایی دریافت می کند نور قرمز تابانده میشود. و زمانی که ولتاژ الکتریکی ضعیف تری دریافت می کند نور سبز رنگ به طرفش تابانده می گردد. حال جالب آن است که حتی در جریان الکتریکی یکسان وقتی نور سبز به سوژه تابانده میشود احساس درد کمتری میکند.

برخی با استفاده از پلاسبو از مواد دارویی بی اثر در اصطلاح دارونما استفاده می کنند. به این صورت که قرص یا شربتی بی اثر به فرد بیمار داده می شود اما او از بی اثر بودن آن بی خبر است اما پس از مصرف، شرایط بیماری کمتر و وضعیت فیزیکی فرد بهتر می شود.

دانشمندان امیدوارند به زودی اثر پلاسبو را برای درمان بیماری های خطرناکی همانند ام اس و سرطان به کار گیرند و این بیماری ها را بدون مصرف دارو درمان کنند که این خود باعث کاهش هزینه درمان و کاهش درد در دوره بیماری و همچنین بهبودی سریع تر میشود.

4/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : اثر پلاسبو واقعیست و باعث بهبود سلامتی میشود! واقعا پلاسبو چیست؟!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *