آیا ایفون دوباره به ایران بازخواهد گشت؟

آیا ایفون دوباره به ایران بازخواهد گشت؟

بدون شک گوشی های آیفون را می توان یکی از پرطرفدارترین تلفن های همراه در سرتاسر جهان دانست. طرفداران این برند در کشور ما نیز اصلا کم نبوده و تعداد زیادی از کاربران گوشی های هوشمند، تمایل به استفاده از محصولات جدید شرکت اپل را دارند. در همین راستا منتشر شدن خبر توقیف واردات گوشی های Iphon به داخل کشور، باعث ناراحتی این طرفداران شد. موضوعی که در این زمان اهمیت دارد این است که آیا هنوز هم این توقیف ادامه داشته و اصلا امکان ورود مجدد این گوشی ها به داخل کشور وجود دارد؟ در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد.

داستان توقیف واردات آیفون

داستان توقیف واردات گوشی های ایفون به داخل کشور اصلا موضوع جدیدی نبوده و حدود دو سال است که مسئولان مربوطه درباره آن بحث می کنند. وقتی که به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین حل مشکلات واردات می گردند، به اولین پاسخی که می رسند، عدم اختصاص دادن ارز به گوشی های گران قیمت و جلوگیری از واردات آن ها به داخل کشور است.

برای اولین بار این طرح در تابستان 1399 بیان شد. در آن زمان طرح ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از 300 یورو عنوان شد و از آنجایی که گوشی های شرکت apple نیز قیمت نسبتا بالایی دارند، در این دسته قرار می گرفتند. این طرح جنجال های زیادی را در میان واردکنندگان گوشی و همچنین طرفداران پرچم داران اپل به پا کرده و سپس تکذیب شد.

آیا ایفون دوباره به ایران بازخواهد گشت؟

اکنون چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

در سال 1400 طرح جدیدی راه اندازی شد که در آن حق گمرک برای گوشی هایی که قیمت آن ها بالاتر از 600 دلار بود، بین 6 تا 12 درصد افزایش پیدا کرد. جالب است که بدانید این افزایش هزینه گمرک هم نتوانست مانع از واردات این گوشی ها شود. در لایحه جدید بودجه در سال 1401 اقدام جدیدی صورت گرفت که در آن واردات گوشی های بالای 600 دلار، منوط به صادرات خشکبار شد. این یعنی که محدودیت در کار نبوده و تنها به ازای ارز حاصل از صادرات خشکبار، می توان اقدام به واردکردن گوشی های گران تر از 600 دلار کرد.

پیرو توضیحات داده شده و بیانیه های صادرشده توسط مسئولان مربوطه به این نتیجه می رسیم که تاکنون هیچ تصمیم گیری قطعی درباره ممنوعیت وارد شدن محصولات برند خاصی به داخل ایران نگرفته شده و به هیچ عنوان نباید در این زمینه فریب دلالان بازار را بخورید.

علت محدود شدن واردات ایفون چه بود؟

حساسیت روی واردات آیفون جایی به وجود آمد که دیدند، 32.2 درصد از بودجه واردات گوشی به این برند اختصاص داده شده است. در صورتی که تنها 7 درصد از تلفن های همراه موجود در بازار از نوع iPhone هستند. این موضوع بدیهی است که وقتی یک گوشی قیمت بالاتری داشته باشد، با یک بودجه مشخص، میتوان تعداد کمتری از آن را خریداری کرد. به همین دلیل مسئولان به دنبال راهی هستند که بتوانند واردات این گوشی را به حداقل برسانند. به این ترتیب خواهند توانست قیمت گوشی را در بازار کنترل کرده و تعداد گوشی های بیشتری وارد کنند.

پیامدهای ممنوعیت ورود آیفون به داخل کشور

همان طور که اشاره کردیم محصولات شرکت آیفون، طرفداران بسیار زیادی در ایران دارند که حاضرند حتی در ازای یک هزینه گزاف، بهترین گوشی های این برند را در اختیار داشته باشند. در همین راستا چنانچه ورود محصولات اپل به داخل کشور ممنوع شود، بدون شک با افزایش قاچاق مسافرتی و به صورت کلی قاچاق محصولات اپل رو به رو خواهیم شد. افزایش قاچاق می تواند ایجاد موج بیکاری در صنف های مختلف و همچنین کاهش درآمد دولت از واردات این محصولات را به دنبال داشته باشد.

محصولاتی که از طریق قاچاق وارد کشور می شوند، اغلب تحت پوشش گارانتی گوشی آیفون نبوده و نارضایتی کاربران را به دنبال خواهند داشت. از طرف دیگر وضعیت تعداد زیادی نمایندگی گوشی ایفون و اپل استور موجود نیز نامشخص شده و نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند. در نتیجه کسانی که از قبل گوشی های اپل تهیه کرده اند، نمی توانند به خوبی از خدمات نمایندگی گوشی اپل خود استفاده کنند. افزایش بی رویه قیمت انواع گوشی در بازار نیز از دیگر تبعات ممنوعیت ورود گوشی های پرچم دار این برند به داخل کشور است که به هیچ عنوان نمی توان از آن جلوگیری کرد.

اختلال در ثبت سفارش گوشی های ایفون

طبق اطلاعیه های منتشرشده، ثبت سفارش گوشی های آیفون تا تاریخ 31 اردیبهشت 1401، امکان پذیر نیست ولی این موضوع هیچ ارتباطی به طرح ممنوعیت گوشی های با قیمت بیشتر از 600 دلار ندارد. طبق گفته مسئولین این اختلال به وجود آمده تنها یک اختلال سیستمی بوده و اصلا جای هیچ گونه نگرانی نیست. به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، به میزان کافی از محصولات iPhone به بازار وارد خواهد شد، پس اصلا ذهن خود را درگیر چنین موضوعی نکنید.

یک راهکار جایگزین برای ممنوعیت ورود آیفون به ایران

بدون شک این اخبار ممنوعیت واردات ایفون، برای کاربران این گوشی و همچنین انواع نمایندگی موبایل آیفون همواره استرس زا و ناراحت کننده است. به همین دلیل می توان به جای به اجرا درآوردن این طرح، راهکاری جایگزین برای آن ارائه داد. از سوی دیگر با هر بار عنوان کردن این طرح، همواره آرامش بازار به هم خورده و عده ای سودجو اقدام به نوسان گیری از التهاب بازار می کنند.

برخی از کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران، افزایش تعرفه وارداتی را یک راهکار تأثیرگذار می دانند. همان طور که اشاره کردیم نرخ گمرک برای واردات گوشی هایی با رنج قیمتی بالاتر از 600 دلار، تا 12 درصد افزایش پیدا کرده است. اما باز هم در سال 1400 نرخ واردات Iphon به داخل کشور نسبت به سال 1399، سه برابر شده است.

به همین دلیل ممکن است این راهکار هم چندان تأثیری نداشته باشد و نتواند مشکل را از ریشه حل کند؛ ولی می تواند تا حدی تأثیرگذار باشد. با افزایش قیمت این گوشی، بدیهی است که تقاضا برای آن کمتر خواهد شد، از طرف مقابل درآمدهای دولت بیشتر می شود. پس می توان به این راهکار مانند یک معامله دو سر سود نگاه کرد.

آیا ایفون دوباره به ایران بازخواهد گشت؟

خرید انواع محصولات ایفون

بدون شک برای اینکه بتوانید از گارانتی موبایل ایفون بهره ببرید، باید از یک فروشگاه مطمئن و معتبر، محصولات خود را خریداری کنید تا در صورت بروز مشکل های تحت پوشش گارانتی، بتوانید مستقیما با نمایندگی ایفون در ارتباط باشید. شرکت بازرگانی مهر سرمستان یکی از قدیمی ترین فعالان در این حوزه است که از سال 1382، اقدام به واردات انواع گوشی، لپ تاپ، تبلت و … به داخل کشور کرده است. این شرکت می تواند بهترین خدمات پس از فروش، کیفیت و همچنین قیمت را به مشتریان خود ارائه دهد.

سخن پایانی

محصولات لوکس و گران قیمت شرکت اپل، در همه جا طرفداران خاص خود را دارند. دوستداران محصولات اپل به خصوص گوشی های ساخت این برند، در کشور ما نیز کم نبوده و همواره تمایل دارند تا پرچم داران این برند را در اختیار داشته باشند.

به خاطر قیمت بالایی که گوشی های iPhone دارند، همواره بر سر واردات آن ها بحث بوده و عده زیادی مخالف این موضوع هستند. در حال حاضر مسئولان مربوطه اختلالات موجود در ثبت سفارش گوشی های آیفون را تنها یک اختلال سیستمی دانسته و اخبار موجود درباره ممنوعیت واردات را تکذیب کرده اند. پس می توان گفت فعلا تا زمانی که اخبار جدیدی منتشر شود، هیچ ممنوعیتی برای واردات این گوشی ها اعمال نشده است.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آیا ایفون دوباره به ایران بازخواهد گشت؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *