آنتی ویروس پادویش

 آموزش مهمترین گام برای شروع سرمایه‌گذاری

آموزش مهمترین گام برای شروع سرمایه‌گذاری

بازار سرمایه همواره به عنوان یک محیط جذاب برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود که مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته و بسیاری از افراد، تمایل دارند که وارد این بازار مالی شده و با سرمایه‌گذاری به اهداف مالی خود دست یابند.

طبق  آمار و ارقام مشخص شده است که سرمایه‌‌گذاری در بورس با در نظر گرفتن تمامی جوانب، در طولانی مدت بهتر از سرمایه‌گذاری در سایر بازارهاست؛ اما حضور در این بازار نیازمند کسب دانش، مهارت و تجربه کافی و یا استفاده از مهارت و دانش افراد با تجربه و تحلیلگران حرفه‌ای است.

چرا که عدم آموزش‌های مناسب، نبود سواد مالی و نوسانات قیمت سهام باعث به وجود آمدن اضطراب و استرس در میان سرمایه‌گذاران مبتدی شده و باعث ضرر و زیان آن‌ها می‌شود. در واقع می‌توان گفت رشد ثروت و سرمایه در بازار بورس بیشتر از هر چیز دیگری به رشد تخصص و افزایش دانش و تجربه‌ی سرمایه‌گذاران وابسته است.

بنابراین آموزش بورس و بهره‌مندی از مطالب مربوط به دانش سرمایه‌گذاری را می‌توان اولین قدم ورود به بورس و بازار سرمایه دانست که می‌تواند تضمینی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری بورسی شما بوده و باعث شود تا شما از همان ابتدا قدم‌های خود را محکم بردارید، زیرا شناخت بازار سرمایه از اصولی‌ترین مواردی است که مانع از رفتارهای هیجانی در سرمایه‌گذاری می‌شود.

جذابیت‌های بازار بورس

 یکی از جذابیت‌های بازار بورس این است که هر فردی با هر رشته تحصیلی می‌تواند وارد این بازار شده و معامله کند؛ بسیاری از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بورس، تحصیلات مرتبط با این بازار را نداشته‌اند و با آموزش پیوسته و تحلیل مداوم اطلاعات خود را به روز نگه می‌دارند و سودهای زیادی به دست می‌آورند.

از دیگر جذابیت‌های بورس می‌توان به سرمایه‌گذاری با مبالغ کم در عرضه‌های اولیه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و خرید سهام با حداقل ۵۰۰هزار تومان اشاره کرد.
یکی دیگر از جذابیت‌های فعالیت در این بازار، عدم نیاز به حضور فیزیکی افراد است و سرمایه‌گذار می‌تواند با داشتن اینترنت، لپ تاپ و حتی تلفن همراه به معامله در بازار بورس پرداخته و از خدمات مالی بهره‌مند گردد چرا که تمام خرید و فروش‌های صورت گرفته در بازار بورس به صورت اینترنتی و از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌های بورس انجام می‌شود.

چرا سرمایه‌گذاری در بورس؟

 یکی از انتخاب‌های مهم هر سرمایه‌گذار، انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری مردم یک کشور در بورس، منجر به رونق و پویایی اقتصاد آن کشور می‌شود. جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد و به‌ کارگیری آن در تولید و تامین‌مالی، می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصادی داشته باشد. مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بورس باعث شده است که افراد زیادی به ویژه در سال‌های اخیر از این نوع سرمایه‌گذاری استقبال کنند. در ادامه برخی از مزایای سرمایه گذاری در بورس را بررسی خواهیم کرد. این مزایا عبارتند از:

  • ساده بودن فرآیند خرید و فروش سهام
  • قابلیت نقدشوندگی بالا
  • امنیت سرمایه‌گذاری به دلیل داشتن قوانین و مقررات و نظارت سازمان بورس
  • شفافیت اطلاعات مربوط به کلیه شرکت‌های فعال در بازار سرمایه
  • تنوع بسیار بالای روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس
  • پایین بودن هزینه و کارمزد سرمایه‌گذاری در بورس
  • حفظ سرمایه در برابر تورم

مراقب رفتارهای هیجانی باشید!

 هرچند بازار بورس در بازه‌های زمانی بلند مدت اکثرا بازده مناسب و قابل قبولی داشته و شرایط ایده‌آلی را برای سرمایه‌گذاران رقم زده است اما با این حال در بعضی از مواقع نیز ممکن است بازدهی خوبی نداشته و با نوساناتی همراه باشد.

بازار بورس یک بازار تأثیرپذیر از اخبار اقتصادی و سیاسی کشور بوده و هر خبری ممکن است باعث به وجود آمدن هیجانات بسیار شدید و رفتارهای اشتباه در این بازار شود. تجربه ثابت کرده افرادی که توانایی کنترل هیجان‌های خود را در معاملات بورس نداشته باشند، دچار ضررهای جبران ناپذیر شده و خیلی زود از این بازار خارج خواهند شد.

ریسک سرمایه گذاری در بورس با روش‌های مختلفی قابل کنترل و مدیریت است و شما می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه در بازار بورس، مشخص کردن حد ضرر در معاملات خود، تسلط کافی نسبت به روش های تحلیل سهام، جلوگیری از رفتار‌های هیجانی و کنترل استرس خود ریسک سرمایه‌گذاری در بازار بورس را به حداقل برسانید. شناخت بازار سرمایه نیز از اصولی ترین مواردی است که از رفتارهای هیجانی در سرمایه‌گذاری ممانعت می‌کند. در این رابطه مقالات، کتب، وبسایت ها و منابع معتبر و مفیدی وجود دارند که می‌توانند در خصوص تحلیل و انجام معاملات حرفه ای‌تر به شما کمک کنند.

یکی از این منابع سایت آموزش کارگزاری مفید (https://learning.emofid.com) است که یک پلتفرم آموزشی بوده و به شما کمک می‌کند تا با استفاده از مطالب و دوره‌های آموزشی جامع دانش بورسی خود را ارتقا و گسترش دهید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد :  آموزش مهمترین گام برای شروع سرمایه‌گذاری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *