آنتی ویروس پادویش

آشنایی با 15 فریم ورک جاوا اسکریپت پرطرفدار برنامه نویسان – کدنویسی به زبان ساده

آشنایی با 15 فریم ورک جاوا اسکریپت پرطرفدار برنامه نویسان - کدنویسی به زبان ساده

آیا می‌دانید بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت چیست؟ برنامه‌نویسان بک‌اند، فرانت‌‌اند‌ و کد‌نویس‌ها با آموزش جاوا اسکریپت و استفاده از فریم‌ورک‌های (framework) یا چارچوب‌های مختلف آن می‌توانند برنامه‌های وب خود را به روش‌های مدرن، ساده و قابل نگهداری بسازند. در این مقاله، به معرفی فریم ورک های جاوا اسکریپت و مقایسه فریم ورک های جاوا اسکریپت می‌پردازیم.

آموزش جاوا اسکریپت – بهترین فریمورک‌های جاوا اسکریپت

در ادامه فهرستی از بهترین فریمورک‌های جاوا اسکریپت به کاربران معرفی خواهند شد. این فهرست به صورت موارد زیر است:

 • Angular 2.0
 • Reactjs
 • js
 • TypeScript
 • Aurelia
 • Meteor
 • Redux
 • DurandalJS
 • Nodejs
 • ExpressJs
 • js
 • Polymarjs
 • Svelte Js
 • Knockoutjs
 • Emberjs

١. Angular 2.0

آنگولار جی اس یک فریم‌ورک محبوب برای ساخت برنامه‌های وب تک‌صفحه‌ای (SPA) بود؛ اما در سال 2022 پشتیبانی از آن قطع شد. به همین دلیل، توسعه‌دهندگان به Angular 2.0 روی آورند. Angular 2.0 بر پایه TypeScript ساخته شد که زیرمجموعه‌ای از ECMAScript است و قابلیت‌های بیشتری برای توسعه برنامه‌های وب پیچیده فراهم می‌کند. با آموزش جاوا اسکریپت و تسلط به آن می‌توانید با این فریم ورک کار کنید.

٢. Reactjs‎

ری‌اکت جی‌اس یک چارچوب جاوا اسکریپت است که توسط فیس‌بوک برای ساخت رابط‌های کاربری پویا و قابل تعامل طراحی شد. ReactJS از برنامه‌نویسی تابعی استفاده می‌کند که کد را ساده‌تر و خواناتر خواهد کرد. ReactJS پس از AngularJS محبوب‌ترین فریمورک جاوا اسکریپت در میان توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت است.

 

٣. Vue.js

Vue js یک چارچوب وب سبک‌وزن است که برای ساخت اپلیکیشن‌های بزرگ مناسب می‌باشد. با آموزش جاوا اسکریپت و بکارگیری این فریم‌ورک می‌توانید از روش‌های ساده و قدرتمندی بهره‌مند شوید. Vue دارای اسناد عالی، عملکرد بالا و قابلیت بارگذاریِ مجدد کد در حین توسعه است. Vue از HTML ساده برای قالب‌بندی استفاده می‌کند که برای تیم‌های چند نفره راحت‌تر است. Vue همچنین از ویژگی‌های پیشرفته مانند رندر سمت سرور و مسیریابی پشتیبانی می‌کند.

٤. TypeScript

TypeScript بهترین فریم ورک جاوا اسکریپت و نوعی ابر مجموعه این زبان است که برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد با زبان C# مایکروسافت برنامه‌های وب و بازی‌های ویدئویی را توسعه دهند. این framework برای توسعه‌دهندگان سی‌شارپ بسیار آشنا و راحت است. تایپ‌اسکریپت قابلیت‌های سمت سرور و سمت مشتری را نیز دارد و حتی بعضی برای توسعه برنامه‌های دسکتاپ نیز استفاده می‌کنند.

٥. Aurelia – از فریمورک‌های محبوب جاوا اسکریپت

Aurelia یک فریم‌ورک جاوا اسکریپت مدرن است که برای ساخت برنامه‌های تک صفحه‌ای مناسب است. اورلیا امکاناتی مانند مسیریابی ساده، اجزای وب، پلاگین‌های متعدد و هماهنگی با چارچوب‌های CSS محبوبی دارد که به آن (هنگام کار با طرح‌های ارائه‌شده توسط اشخاص ثالث) برتری می‌دهد. Aurelia یک پروژه متن باز بوده که با TypeScript نوشته شده است. این فریم‌ورک جزو انواع فریم ورک های جاوا اسکریپت محسوب می‌شود که هم برای بک‌اند و هم فرانت‌اند کاربرد زیادی دارد.

٦. فریمورک محبوب Meteor

بعد از آموزش جاوا اسکریپت، شما می‌توانید با Meteor آشنا شده و آن را در پروژه‌های خود به کار ببرید. Meteor یک پلت‌فرم javascript است که به شما اجازه می‌دهد تا برنامه‌های وب با کیفیتِ بالا را در زمان کمتر از روش‌های سنتی بسازید. این فریم‌ورک شامل همه چیزهایی است که برای ساختن برنامه‌های وب از ساده تا پیچیده نیاز دارید، از جمله Node js، کدهای آماده، API ها و ابزارهای دیگر. Meteor به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از برنامه‌نویسی بلادرنگ، UI برنامه خود را با داده‌های حال حاضر همگام سازید.

٧. فریمورک جاوا اسکریپت Redux

آشنایی با 15 فریم ورک جاوا اسکریپت پرطرفدار برنامه نویسان - کدنویسی به زبان ساده

یکی از فریم ورکهای جاوا اسکریپت که باعث می‌شود برنامه‌های شما به صورت پیش‌بینی شده عمل کنند و در محیط‌های مختلف (کلاینت، سرور و بومی) اجرا شوند و آزمایش کردن آن‌ها آسان باشد، ریداکس است. Redux ابزارهای توسعه‌دهنده پیشرفته‌ای مانند ویرایش کد زنده و اشکال‌زدایی آنی را نیز ارائه می‌دهد. Redux با React و React Native نیز همخوانی دارد و بر روی یک اکوسیستم کتابخانه‌ای قوی پایه‌گذاری شده است.

٨. DurandalJS

DurandalJS یک چارچوب توسعه موبایل و ساخته شده بر پایه AngularJS است. Durandal از HTML و توابع کنترل‌کننده برای ساخت نماهای پویا استفاده می‌کند. همچنین از مسیریابی برای نمایش نماها در زمان و مکان مناسب در مرورگر یا برنامه استفاده می‌کند. DurandalJS یک چارچوب مناسب برای آموزش جاوا اسکریپت به‌عنوان یک زبان برنامهنویسی وب است.

٩. محیط زمان اجرای Node.Js

Nodejs یکی از فریم ورک های بک اند جاوا اسکریپت است که با استفاده از آن می‌توانید برنامه‌های پویا، سریع و قابل توسعه بسازید. Nodejs یک پلتفرم توسعه متن باز و ساخته شده بر روی موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل است. Nodejs از یک مدل رویداد-محور، غیر-مسدود‌کننده I/O استفاده می‌کند که آن را سبک و کارآمد می‌کند.

١٠. ExpressJs

Express.js نوعی چارچوب برنامه کاربردی وب برای Node.js است که می‌توانید با آن، شبکه پیچیده‌ای از سرورها را سریع و به‌راحتی بسازید. این فریمورک از معماری MVC استفاده کرده که مقیاس برنامه شما و همچنین حفظ کد آن را آسان می‌کند. Express دارای لیست گسترده‌ای از عملکردهای داخلی است، از جمله پشتیبانی از پایگاه داده، میان‌افزار، مسیریابی، موتورهای قالب و موارد دیگر. Express یکی از برترین فریمورکهای جاوا اسکریپت است که پس از آموزش جاوا اسکریپت می‌توانید به سادگی به آن مسلط شوید.

١١. فریمورک Backbone.js

Backbone.js هم نوعت فریم ورک بک اند جاوا اسکریپت است که برای توسعه برنامه‌های تحت وب در مقیاس بزرگ به کار برده می‌شود. این فریم‌ورک دارای افزونه‌های زیادی است. Backbone برای برنامه‌های چند صفحه‌ای با نیاز به داده‌های Backend طراحی شده اما رقابت با چارچوب‌های جدید باعث کاهش محبوبیت آن شده است.

١٢. چارچوب جاوا اسکریپت Polymarjs

Polymarjs نوعی فریم ورک جاوا اسکریپت است که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا با یک کد وب، برنامه‌های اصلی iOS و Android را ایجاد کنند. این framework از نحو Polymer استفاده می‌کند و بر پایه فناوری‌های پیشرفته‌ای ساخته شده است. Polymarjs هنوز در محافل تحقیقاتی ناشناخته است و تعداد کمی از توسعه‌دهندگان با آن آشنا هستند.

١٣. Svelte Js

Svelte.js نوعی چارچوب واکنشی برای ساخت برنامه‌های وب با HTML، CSS و جاوا اسکریپت است. این چارچوب از Babel استفاده می‌کند تا کد شما را به جاوا اسکریپت ساده تبدیل کند. با آموزش جاوا اسکریپت و Svelte.js، شما می‌توانید رابط های کاربری پیچیده را با دسترسی مستقیم به عناصر DOM بسازید. همچنین می‌توانید اجزای قابل استفاده مجدد را پارامتر‌بندی کنید و به کاربران نهایی اجازه دهید آن‌ها را تغییر دهند.

١٤. Knockoutjs

با این فریم‌ورک می‌توانید رابط‌های کاربری پویا و مبتنی بر داده بسازید و با استفاده از الگوی MVVM، کد خود را به‌راحتی سازماندهی کرده و داده‌های حجیم را بهتر کنترل کنید. با آموزش فریم ورک های جاوا اسکریپت مثل Knockoutjs، شما می‌توانید برنامه‌های وب پویا و سرعت بالا با استفاده از قابلیت‌های جدید جاوا اسکریپت بسازید.

آشنایی با 15 فریم ورک جاوا اسکریپت پرطرفدار برنامه نویسان - کدنویسی به زبان ساده

١٥. Emberjs

Ember.js یک فریم ورک جاوا اسکریپت است که شما را قادر می‌سازد تا برنامه‌های وب پیشرفته بسازید. این فریم‌ورک دارای یک جامعه فعال از توسعه‌دهندگان است و بر اساس یک کامپایلر قالب قدرتمند است که قالب‌ها را به توابع جاوا اسکریپت کارآمد تبدیل می‌کند. با آموزش فریم ورک های جاوا اسکریپت مثل Ember.js، می‌توانید برنامه‌های وب را به‌راحتی پیکربندی کنید و از قابلیت‌هایی مانند صفحات ورود، مسیریابی و زبان قالب Handlebars بهره ببرید.

آموزش جاوا اسکریپت کاربردی

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی وب است که برنامه‌های وب پویا می‌سازد. با آموزش جاوا اسکریپت، می‌توانید با HTML، JSON، انیمیشن و نمودار کار کنید. همچنین، می‌توانید از فریم ورک های جاوا اسکریپت استفاده کنید که کد‌نویسی را آسان‌تر و بهتر می‌کنند. در پلتفرم‌های آموزشی مانند یودمی، کوئرا، مکتب خونه و غیره، می‌توانید دوره صفر تا صد جاوا اسکریپت را دانلود کنید و جاوا اسکریپت را یاد بگیرید. در این دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت، شما نصب و استفاده از فریم ورک های جاوا اسکریپت را نیز یاد خواهید گرفت. با دانلود فریم ورک های جاوا اسکریپت، شما برنامه‌های وب حرفه‌ای و مدرن را می‌سازید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آشنایی با 15 فریم ورک جاوا اسکریپت پرطرفدار برنامه نویسان – کدنویسی به زبان ساده

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *