آنتی ویروس پادویش

آزمون آیلتس چیست ؛ مدت زمان گرفتن مدرک آیلتس چقدر است؟

آزمون آیلتس چیست + مدت زمان گرفتن مدرک آیلتس چقدر است؟

آزمون آیلتس یکی از سخت‌ ترین و چالش‌برانگیزترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی است که اکثریت افراد آشنایی چندانی با آن ندارند؛ اما با وجود سختی‌های فراوان، مدرک آیلتس از بالاترین اعتبار بین‌المللی برخوردار است و تقریبا تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر دنیا آن را می‌پذیرند. در مقاله‌ پیشِ رو ابتدا مفهوم آزمون IELTS و اجزای تشکیل‌دهنده‌ آن توضیح داده می‌شود، سپس به بررسی مدرک آیلتس، اعتبار آن و نحوه‌ نمره‌‌دهی پرداخته شده است. در ادامه، جزئیات هر بخش از آن شرح داده شده و در نهایت به سؤالاتی در مورد اعتبار و هزینه‌ این آزمون پاسخ داده شده است. در این مقاله، شناخت بهتری نسبت به ماهیت  و اهمیت آن پیدا خواهید کرد. توصیه می‌کنیم حتما در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورید.

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس یکی از معتبر ترین و پرطرفدارترین آزمون‌های بین‌المللی سنجش مهارت زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار می‌شود. یکی از پرطرفدارترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سطح جهان است که هر ساله تعداد زیادی از علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی در آن شرکت می‌کنند. این آزمون چهار مهارت اساسی زبان انگلیسی شامل شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را می‌سنجد. اعتبار بسیار بالایی در سطح بین‌الملل دارد و نتایج آن برای اهداف مختلفی همچون ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی‌زبان، مهاجرت و کاریابی در کشورهای انگلیسی‌زبان مورد قبول است.

یکی از دلایل اصلی استقبال گسترده مردم ایران از آن، اعتبار بین‌المللی بالایی است که دارد. بطوریکه  نتایج آن توسط اکثر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر در سراسر جهان پذیرفته می‌شود. بسیاری از ایرانیان به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور، مهاجرت یا کاریابی در کشورهای انگلیسی‌ زبان نیاز به اخذ نمره مناسب در این آزمون دارند. روند برگزاری این آزمون مهم در ایران به این صورت است که ابتدا افراد باید در یکی از مراکز مجاز آزمون ثبت‌نام کرده و سپس در تاریخ‌ های مشخص‌شده در آزمون شرکت کنند. امیدواریم که پاسخ سؤال آزمون آیلتس چیست را دریافت کرده باشید.

آزمون آیلتس چیست + مدت زمان گرفتن مدرک آیلتس چقدر است؟

مدرک آیلتس

مدرک آیلتس یکی از معتبر ترین مدارک بین‌المللی زبان انگلیسی است که سازمان IDP در استرالیا، دانشگاه کمبریج و شورای فرهنگی بریتانیا ارائه می‌کنند. این مدرک نشان‌دهنده سطح تسلط فرد بر زبان انگلیسی بوده و برای اهداف مختلفی همچون ادامه تحصیل در خارج از کشور، مهاجرت و استخدام در شرکت‌های بین‌المللی مورد نیاز است.

مدرک آیلتس معمولا به مدت 2 سال اعتبار دارد و در بیشتر کشورهای جهان از جمله کانادا، استرالیا، نیوزیلند، انگلستان و آمریکا پذیرفته می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان نیز مدرک آیلتس را به عنوان مدرک معتبر زبان انگلیسی برای پذیرش دانشجو می‌پذیرند. در ایران نیز این مدرک برای اپلای دانشگاه‌های خارج از کشور، اخذ ویزای مهارتی و مهاجرت مورد نیاز است. نمره آیلتس بین 0 تا 9 است. معمولا نمره 6 به بالا برای ورود به دانشگاه‌ها و نمره ۷ و بالاتر برای مهاجرت مورد نیاز است. البته هر دانشگاه و کشوری ممکن است نمره مورد نیاز خود را مشخص کند.

گرفتن مدرک آیلتس چه مدت طول میکشد

در پاسخ به این سوال باید بدانید عوامل متعددی موثر هستند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم:

  • سطح زبان شما: اینکه در حال حاضر در چه سطحی هستید؟ یقینا این فاکتور بسیار مهم است زیرا مدت زمان گرفتن مدرک آیلتس برای یک زبان آموز در سطح بسیار ابتدایی یک مقدار است و برای شخصی در سطح پیشرفته متفاوت خواهد بود.
  • میزان مطالعه شما : هر چه میزان مطالعه و سعی و تلاش شما بیشتر باشد و البته منابع مناسبی نیز در اختیار داشته باشید این مدت زمان کمتر خواهد بود.
  • فشردگی دوره های زبان: هر چه این فشردگی دوره ها بیشتر باشد و شما فرضا یک دوره را بجای 5 ماه در 4 ماه بگذارید زودتر و با سرعت بیشتری به سمت اخذ مدرک آیلتس خواهد رفت.

پس نتیجه میگیریم پاسخ به این سوال که گرفتن مدرک آیلتس چه مدت طول میکشد برای هر شخصی می تواند با توجه به عوامل بالا متفاوت باشد و نمی توان برای همه یک عدد خاص را اعلام نمود.

بخش‌ های مختلف آزمون آیلتس

IELTS  از چهار بخش مجزا تشکیل شده است. در ادامه قصد داریم هر یک از این بخش‌ها را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

رایتینگ

بخش نوشتاری نیز 60 دقیقه طول می‌کشد و شامل پاسخ‌دهی به 2 سؤال است. سؤال اول مربوط به توصیف نمودار یا جدول و سؤال دوم در مورد ارائه‌ دیدگاه شخصی در قالب مقاله است. در این بخش تسلط بر دستور زبان، واژگان، سازمان‌دهی ایده‌ها و انسجام متن از اهمیت بالایی برخوردار است. البته اگر در آزمون جنرال آیلتس شرکت کرده باشید، بخش اول رایتینگ شما مربوط به نگارش نامه خواهد.

لیسینیگ

این بخش حدود 30 دقیقه به طول می‌انجامد و شامل 40 سؤال در قالب 4 بخش (Part) است. در این بخش چهار فایل صوتی ضبط شده برای شرکت‌کنندگان پخش می‌شود و آن‌ها باید پس از شنیدن هر فایل به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهند. موضوعات فایل‌های صوتی می‌تواند شامل مکالمات روزمره، سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و …. باشد. از آنجا که هر فایل فقط یک بار پخش می‌شود، تمرکز و دقت در گوش دادن بسیار حائز اهمیت است.

اسپیکینگ

بخش گفتاری آزمون یک مصاحبه‌ حضوری 11 تا 14 دقیقه‌ای با یک ممتحن است. موضوعات اسپیکینگ آیلتس شامل 3 مرحله است که در آن داوطلب باید به سؤالات عمومی، توصیف یک موضوع و بحث در مورد آن پاسخ دهد. روانی سخن گفتن، تلفظ صحیح، داشتن واژگان کافی و پاسخ‌دهی مناسب از جمله ملزومات کسب نمره‌ بالا در این بخش هستند.

ریدینگ

بخش خواندن حدود 60 دقیقه طول می‌کشد و شامل 40 سؤال درباره 3 متن است. متون مورد استفاده می‌توانند شامل متون عمومی، دانشگاهی، علمی و استدلالی باشند. سؤالات این بخش روی درک مطلب، ایده‌ اصلی نویسنده، جزئیات متن و خلاصه‌برداری تمرکز دارند. سرعت خواندن و درک مفاهیم ضمنی برای موفقیت در این بخش بسیار مهم است.

آزمون آیلتس چیست + مدت زمان گرفتن مدرک آیلتس چقدر است؟

هزینه آزمون آیلتس چه قدر است؟

وقتی این سوال پرسیده می‌شود که مزایای شرکت در آزمون آیلتس چیست، باید به هزینه‌های پایین نسبت به دیگر آزمون‌ها اشاره کرد. اولین هزینه، ثبت‌نام برای خود آزمون است که بسته به نوع آزمون آکادمیک یا جنرال، می‌تواند متفاوت باشد. در حال حاضر هزینه ثبت‌نام برای آزمون آکادمیک حدود 250 دلار و برای آزمون جنرال حدود 200 دلار است. البته این هزینه ممکن است با توجه به نرخ ارز در کشورهای مختلف متفاوت باشد.

دومین هزینه مربوط به آموزش و آمادگی برای آزمون است. بسیاری از افراد برای آمادگی بهتر در کلاس‌های آموزشی آیلتس ثبت‌نام می‌کنند که هزینه این کلاس‌ها بسته به نوع و مدت زمان آن متغیر است. معمولا هزینه هر جلسه کلاس بین 15 تا 25 دلار است.

سومین هزینه مربوط به کتاب و جزوات آموزشی است که افراد برای مطالعه در خانه و تمرین نیاز دارند. قیمت کتاب‌های کمک آموزشی معتبر آیلتس معمولا بین 20 تا 40 دلار است.

چهارمین هزینه، هزینه ثبت‌نام و شرکت در آزمون‌های آزمایشی یا همان آزمون ماک آیلتس است که افراد برای سنجش آمادگی خود انجام می‌دهند. معمولا هزینه هر آزمون ماک آیلتس بین 30 تا 50 دلار است که در سایت نوگولرن با قیمتی بسیار مناسب می توانید این آزمون را به صورت آنلاین برگزار کنید.

در نهایت هزینه‌های جانبی مثل هزینه حمل و نقل به محل برگزاری آزمون نیز وجود دارد که بسته به مسافت طی شده متغیر است؛ بنابراین در مجموع می‌توان گفت که هزینه کلی برای آمادگی و شرکت در آزمون آیلتس بین 300 تا 500 دلار برآورد می‌شود.

اعتبار آزمون آیلتس چیست؟

همانطور که گفتیم این آزمون از اعتبار بسیار بالایی در سطح بین‌المللی برخوردار است. این آزمون را سه موسسه معتبر بین‌المللی شامل دانشگاه کمبریج، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌کنند. آزمون آیلتس از استانداردهای بالایی برخوردار است و در بیش از 140 کشور جهان پذیرفته شده است.

این آزمون در کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند به عنوان معیاری برای سنجش مهارت زبان انگلیسی و ارزیابی توانایی افراد جهت تحصیل، مهاجرت یا استخدام در نظر گرفته می‌شود. هزاران دانشگاه و سازمان در سراسر جهان از جمله دانشگاه‌های معتبری چون کمبریج، آکسفورد و هاروارد، مدرک آیلتس را به رسمیت می‌شناسند.

اعتبار آزمون از طریق روش‌های مختلفی تضمین می‌شود. نخست اینکه سؤالات آزمون توسط متخصصان حرفه‌ای تهیه و تنظیم می‌شود. دوم اینکه تصحیح آزمون و ارزیابی متقاضیان تنها توسط ممتحنین آموزش‌دیده و مجرب انجام می‌شود. سوم اینکه کنترل‌های دقیق امنیتی برای جلوگیری از تقلب وجود دارد و چهارم نتایج آزمون محرمانه بوده و تنها به خود متقاضی ارائه می‌شود.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آزمون آیلتس چیست ؛ مدت زمان گرفتن مدرک آیلتس چقدر است؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *