پادویش

گردباد آتش آبی راه حلی برای پاکسازی نشت مواد نفتی در دریا

دانشمندان کشف کرده اند یک نوع گردباد آتشین تحت عنوان “گردباد آتش آبی” قادر است با انتشار کمتر کربن سوخت گیری کند. یکی از برنامه های کاربردی “گردباد آتش آبی” توانسته است به پاکسازی نشت مواد نفتی که اندازه بسیاری زندگی دریایی ما را تحت تاثیر خود قرار داده کمک کند.

فرادرس

گردباد آتشین و یا چرخش آتشین توسط افزایش گرمای شدید تحت شرایط وزش باد متلاطم شامل شعله و خاکستر ایجاد می گردد. گردبادهای آتشین در طول آتش سوزی شهری و زمین های بایر همچون بیابان ها و صحراها اتفاق می افتند. این نوع گردبادها معمولا در طول اتفاق افتادن جان ها و اموال آن دسته از افراد در منطقه را تهدید کرده و بسیار مخرب هستند.

گفتنی است گردباد آتش آبی و یا چرخش آبی یک نوع گردباد آتشین با قابلیت سوخت بدون دوده است. محققان بر این باورند که “چرخش آتشین آبی” می تواند راه حلی برای پاکسازی نشت های نفتی باشد.

Elaine Oran، محقق دانشگاه مریلند، گفته است: “گردباد آبی از چرخش آتش زرد سنتی استنتاج می شود. رنگ زرد ناشی از آتش بدلیل تابش ذرات دوده در شرایطی که اکسیژن کافی برای سوزاندن سوخت به طور کامل وجود ندارد می باشد. و رنگ آبی آتش در حال سوختن نشان دهنده اکسیژن کافی برای احتراق کامل می باشد. بنابراین، ذرات دوده وجود ندارند و یا بسیار کم هستند. بدین ترتیب، با یک سوخت پاکیزه تر روبرو شده ایم.”

همچنان که محققان دانشگاه مریلند بر روی گردباد آتشین آبی در حال تحقیق بوده اند، متوجه پویایی احتراق این نوع از گردباد روی آب شده اند.

بنا به گفته محققان، این نوع گردباد آتشین بدلیل سوختن کامل و سریع تر از کارآمدترین انواع احتراق ها می باشند. بخصوص که می توان از آن ها در پاکسازی مواد نفتی در دریاها استفاده کرد. این روش از پاکسازی احاطه مواد نفتی می باشد. این کار باعث ایجاد یک لایه ضخیم از نفت روی آب می شود. و این لایه از روغن توسط گردباد آتش آبی شعله ور می گردد. البته مشکل این روش آزاد شدن مقدار قابل توجهی از دود می باشد. بنابراین، محققان گفته اند همچنان که این روش می تواند کارآمد باشد ممکن است ناقص هم شمرده شود.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : گردباد آتش آبی راه حلی برای پاکسازی نشت مواد نفتی در دریا

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *